Blog

Çevrenizde Bulunan İnsanları Olumlu Yönde Etkilemenin Yolları!

Çevrenizde Bulunan İnsanları Olumlu Yönde Etkilemenin Yolları!

Hayatımızın belirli dönemlerinde kendimizi motive edecek şeyler arar dururuz. Kimine göre ise çoktan bizler onlar için motivasyon kaynağıyızdır. Aslında bu sizlerin liderlik özelliğinizin var olduğunu gösteren bir takım özelliklerinizle doğru orantılıdır. Nasıl mı?

Kişilerin sizleri motivasyon kaynağı olarak görmesini isteyip özgüveninizi tazelemeyi amaçlıyorsanız birazdan sıralayacağım maddelerin her birine göz gezdirmenizde fayda var. Çünkü kendi öz motivasyonunu insanlar bütünüyle böyle sağlıyor.
çevrenizde bulunan insanları motive etmenize yarayacak tavsiyeler! 1


1- Özgün olun
Sizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğiniz nedir? hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz bu konu hakkında takkeyi öne koyup düşünme vakti, eğer danışılan bir insan olmak istiyorsanız ilk öncelik kendinizi iyi tanımanızdan geçer.


2- Dinleyin, insanların buna ihtiyacı var.
İnsanlar size ihtiyaç duyduğunda onları önemsediğinizi hissettirmenin önemi, onları ne kadar dinlediğinizle alakalıdır. İyi bir dinleyici olun, sabredin.


3- İlgili olduğunuz alanda otorite olun, uzmanlaşın
Bilgi paylaşımına geçmeden önce, konu hakkında epey bilgi ve tecrübe sahibi olmanız olmazsa olmazdır.


4- Hikayeler anlatın
Kişiler çoğu zaman onlara söylediklerinizi idrak edemeyebilirler ki bu aşamada sizlere tavsiyemiz onlara hikayeler anlatarak bir şeyleri kabul ettirmeniz konusundadır. Yani o filmlerde görmüş olduğumuz bilge karakterler gibi karşımızda duran kişilere doğrudan "şunu şöyle yapmalısın" demek yerine "bir adam varmış ve şöyle yaparmış" gibi anlatırsanız onlar konuların içinden çekmeleri gerekeni çekeceklerdir.


5- Her insan en az bir konuda çok iyidir
Dünya'nın en başarılı insanlarının yaşadığı ülke Finlandiya'da başarısız kelimesinin kullanılmadığını billiyor muydunuz? Çünkü her insanın beyni aynı konular üzerine eş tepkiler vermek zorunda değildir ki herkes bu konulara göre ayrılabiliyor. Bu yüzden karşınızda bulunan insanları keşfetmeye zorlayın.


6- Övgüleri asla ihmal etmeyin, hatta bir şekilde düzenli hale getirin.
Gerçekleştirilen her eylemin sonrasında övmekten asla geri durmayın. Aranıza dahil olacak 3. kişilerin söz konusu insanın iyi durumda olduğunu görmesini sağlmanız aynı zamanda motive ettiğiniz kişinin de doğru yolda olduğunu görmesi anlamı taşır.


7- Doğrucu olmak yerine nazik olun
Çoğu zaman tahammülünüzü yitireceğinizi düşünebilirsiniz ama buna hiç gerek yok. Çünkü doğruları direkt söylemek heves kırıcı olabilir, onun yerine nezaket çerçevesinde hareket ederek istekliliği perçinleyebilirsiniz.


8- Karşınızdakinin mantıksal, duygusal ve işbirliği ihtiyaçlarını anlayın
Aslına bakarsanız yukarıda yer alan maddelerin herbiri size bu maddenin cevabını verecektir ki elde edeceğiniz anlamlı veri sizi daha da bilge yapacaktır. 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..