Blog

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Bölümü Nedir?

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Bölümü Nedir?

Güvenlik, bir ülkenin iç işlerinin belki de en başta gelenidir. Halk içerisinde refahı sağlamak, düzeni korumak gibi durumlarda güvenlik güçleri yetkileri çerçevelerinde gerekli suçları tespit eder ve adli sürecin ardından suçlu bulunanlar cezaevlerine ya da ıslahevlerine gönderilirler.
 


Ceza infaz ve güvenlik hizmetleri bölümünün amacı nedir?
ceza infaz ve güvenlik hizmetleri bölümü

Ceza infaz kurumları ve çocuk eğitim evlerinde (çocuk ıslahevi) barındırılan tutuklu ve hükümlülerin güvenlik, barınma, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılayan, tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılmasında rol oynayan, bununla birlikte denetimli serbestlik müdürlüklerinde hükümlülerin denetim ve izlenmesinde görev alan meslek elemanı yetiştirilmesi çok önemlidir. Bu alanda eğitim almış yetkin kişilerin varlığı kurumların ve kişilerin gelecekleri hakkında önemli bir rol sahibi olduğundan nitelikli çalışanlara ihtiyaç oldukça fazladır. Ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde istihdam edilecek ve ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücüne sahip bireyler yetiştirmek de Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri programının temelinde yer alan amaçtır. 

Cezaevi ve ıslah evlerinde barındırılan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden meslek elemanlarına verilen ad ise "Gardiyan" dır.

 Nerelerde var?
ceza infaz ve güvenlik hizmetleri

Gardiyan olmak isteyen arkadaşlarımıza bu bölümün ülkemizde 18 farklı tercih şeklinde 10 farklı ilde bulunduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca bu bölümden mezun olduktan sonra da iş alanının oldukça fazla olduğunu da belirtmekte fayda var.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..