Blog

Çi - Yaşam Enerjisi

Çi - Yaşam Enerjisi

Yaşam enerjisi…

Çinlilere göre nefes,hava…

Çin mitolojisine göre Çi’nin hafif (Yang Çi) kısmı yukarı çıkarak gökyüzünü , ağır kısmı aşağıya inerek yeryüzünü(Yin Çi) oluşturmuştur. Yin ve Yang Çin mitolojisinde epey büyük bir yer kaplıyor.Çi, Japonca'da da ki' olarak bilinir ve  reiki olayındaki ki'dir. Eski felsefelere göre dünya Çi’den meydana gelmiştir.

Gelelim kitaba , eğer Fi’yi okuduysan mutlaka Çi’yi merak etmişsindir. Çi’de işler biraz daha değişiyor hele kitabın sonunda ağzın açık “Nasıl yaaa!” derken buluyorsun kendini. 

Deniz'i okurken yüreğin sızlıyor, Duru ve Can'ı okurken içinde bir öfke oluşuyor.

Özge’nin mücadeleci tavrı ve içindeki saf adalet duygusu ise yüzünde bir tebessüm oluşturup “Hadi be kızım!” dedirtiyor insana. Özge’nin mücadelesi sırasında kurduğu dostluklar ise “Ya hala böyle insanlar var mı?” diye sorgulatıyor. Beni kitapta en çok etkileyen Özge’nin mücadeleci tavrı olmuştu, asla vazgeçmiyor pes etmiyordu.

Bilge’yi ise Çi’de zorlu bir yolculuk bekliyor. Tohumunu çatlatıyor Bilge ya da hayat onu çatlatmak durumunda bırakıyor. Bilge’nin hikayesi bir kez daha  gözlerimizi dolduruyor.

Tohumunu çatlatma cesaretini gösterenler arasında Duru'da var. Duru fena bu sefer. Sonunda aklı basına gelince derin bir ohh çekmemek elde değil. Kabul edelim Duru’da sağlam mücadele veriyor.

Karakterlerin arasında geçenler sonucu ortaya çıkan mesajlar, alınan hayat dersleri çok güzel ve sağlam. Kitap 318 sayfa ama dolu dolu bir 318 sayfa. Ben 210. Sayfaya geldiğimde sanki daha fazla okumuşum gibi hissetmiştim. Felsefi yönleri bir tık daha fazla Fi’ye göre. Gene kitabınızı okurken yanınızda kaleminiz bulunsun, çok mantıklı, ruhunuza dokunan cümleler ile karşılaşacaksınız.

Kalemin kitabın hazırsa bir kahve yapıp kitabı okumaya başla derim daha fazla meraklanmadan J

Pi’de görüşmek üzere, sevgiyle …

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berna İnci

Berna İnci

[email protected]

NKÜ | nutrition and dietetic

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..