Blog

Çizer (illüstratör) Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmalıyım? 1

Çizer (illüstratör) Olmak İçin Hangi Bölümden Mezun Olmalıyım?

Yabancı dillerden dilimize geçen kavramlar arasında en fazla kullanılan tabirlerden bir tanesi de "illüstrasyon" dur. Bu da aslında çizerek örneklemek anlamı taşır. İllüstratör de çizer karşılığına sahiptir. Ve çizerler ihtiyaç duyulan çizimleri bilgisayar ortamında gerçekleştiren bireylere verilen unvandır. Sanatın dijital hali olarak kabul edilen bu meslek dalı için yolunuzun güzel sanatlardan geçmesi gerekebilir.
 çizer olmak

Aslına bakarsanız birçok meslekte olduğu gibi alaylı yoldan da yapabilmeniz mümkündür fakat teknik açıdan alınabilecek bilgiler her zaman daha değerli olacaktır. Çünkü eğitimlerde verilen teknik bilgiler, sizlerin yetenekleri ile harmanlandığında size ciddi başarılar getirebilir. 

 çizer olmak için hangi okuldan mezun olmalı
Üniversitelerde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinin çoğunda illüstrasyon ve çizim dersleri verilmektedir. Grafik Tasarım ve benzeri bölümlerden mezun olarak teknolojik bilgiler de fazlasıyla alınacağı için mesleği yapmak daha mümkündür.

İyi bir çizer olabilmek için kendinizi serbest bırakmanız gerekebilir. Mizahi yönünüze yatırım yapmalı, karakter oluşturma gibi yaratıcılığa sahip , okuduğunu görsele aktarabilecek , yenilikçi ve hayal perest olmanız gerekir. Tabi tüm bunların yanında çalışacağınız ekibe uyumlu olmanız ve dijitale geçişlerde size fayda sağlayacak photoshop , illustrator gibi programları da iyi bilmeniz gerekir.

Çizer (İllüstratör) ne iş yapar?

photoshop ve illustrator bilmek gerekir.
İllüstratörler aldıkları temel sanat eğitimleri sayesinde; biçim, renk, çizgi ve doku gibi tasarım ilkelerini öğrenirler. Bunlar ile oluşturulan illüstrasyonlar, duygu ve hareketleri figürlerde belli etmeye yarar. İllüstratörler, çok yönlü çizim araçları sayesinde vektörel çizimler oluşturabilir, tipografi ve illüstrasyonlar tasarlayabilir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..