Blog

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Bölümü Nedir?

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Nedir?

Hepimizin çocukluğunda elbette bir çizgi film kariyeri söz konusudur. Bu yüzden geçmişten günümüze hepimiz çizgi filmlerin nasıl yapıldığı konusunda bir merak sahibi olmuşuzdur. İşte Animasyon ve Çizgi Film Tasarımı bölümü de aslında bu merakımızı giderme ve daha fazlası konusunda eğitim vermektedir.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü

 Sinema ve video filmleri için hareketli resim veya Grafik çizen sanatçıları yetiştirmek , bu bölümün en temel amaçlarından bir tanesidir. Dolayısıyla bu bölümde öğrenci arkadaşlara;
Çizgi film programında sinemaya giriş,
temel sanat eğitimi,
animasyon,
desen,
temel bilgi teknolojisi,
çizgi film teknikleri,
öykü geliştirme,
karakter geliştirme,
elektronik görüntü,
reklamcılık,
bilgileri,
çizgi filmde sahne tasarımı,
oyun tasarımı,
sanat ve sanat kuramları,
ses teknikeri,
fotoğraf,
karikatür sanat psikolojisi ve mitoloji gibi dersler okutuluyor.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü
Çizgi film programında okumak isteyen arkadaşlarımızda bulunması gereken özellikler aslında derslere bakıldığında anlaşılıyor gibi. Yani tasarım becerisine sahip olan, hayalini çizime dökebilen , mizah yönü kuvvetli , iletişim becerisine sahip ve ekip çalışmalarına uyumlu olması aday arkadaşlardan beklenir. Program özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci almaktadır.

Çizgi film programını bitirenler “Çizgi Film Sanatçısı” veya “Animatör” olarak unvanı alır. Çizgi film sanatçısı öyküyü veya çizgi filmle canlandırılacak konuyu okur, kahramanların duygu durumunu inceler ve karakterleri zihninde tasarlayarak bunları çizgi halinde ifade eder; daha sonra hareketleri tasarlar ve çok sayıda çizimle bunları ifade eder, her birini filme alarak hareket görünümü verilmesini sağlar. Çizgi film sanatçılarının çalışma alanları oldukça geniş olup televizyon, film ve reklam şirketlerinde kolayca iş bulabilme olanakları vardır.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü

 Çizgi Film-Animasyon Anasanatdalı
Çizgi Film ve Animasyon Anasanatdalı, dört yıl eğitim-öğretim vermektedir. Anasanat dalında verilen derslerde iki ve üç boyutlu olarak TV ve Sinema uygulamaları ile ifadelerin hareketlendiği görüntüler oluşturulmaktadır. TV ve Sinema yayıncılığı açısından ilgili dersleri alan öğrenciler, endüstriyel sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak eleman olarak yetişmeleri yanında, ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere de donatılmış olmaktadır. Eğitim ortamı bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. 

                     

Teknoloji çağında çizgi film ve animasyon sanatı da büyük evrim geçirdi . Yukarıda görmüş olduğunuz video bir döneme damga vurmuş ve animasyona dökülmüş olan haliyle de hayranlarını beklentiye sokup bir günde en fazla izlenen fragman olmayı başaran Aslan Kral'ın yenilenmiş haline aittir. Neredeyse gerçek gibi değil mi ?

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü bölümü hangi üniversitelerde var merak ediyorsanız tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..