Blog

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi Bölümü Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Her canlının rutin evreleri vardır; doğmak, büyümek ve yaşlanmak gibi. İşte bu evrelerden belki de en önemli olanı bir canlının bebeklik evresinde nasıl bakıldığı konusundadır. Gerek fiziksel gerekse zihinsel sağlık olarak ciddi bir önem taşıyor. Ve çok uzun bir süre olmasa da bir süredir bu konu artık üniversitelerde eğitim alanında yer bulmuş ve ciddi de bir talep görmüştür.

Çocuk Gelişimi Bölümü


Bir çocuğun doğduğu andan büyüyünceye kadar olan süreçte geçirdiği fiziksel (motor ve duyusal beceriler gibi) ve sosyal gelişimi incelemekten; birçok bilgi ve davranışı günden güne öğrenişini ve bu bilgi edinme ve gelişme sürecinde geçirdiği değişimleri izlemekten mutlu olacağını düşünüyorsan Çocuk Gelişim Uzmanı olmak için doğmuşsun.


Görevleri

Çocuk Gelişim Uzmanları 0-12 yaş arasındaki çocukların büyüme ve gelişmeleri üzerine çalışırlar. Bu süreci inceler, değerlendirir ve takip ederler. Bunların yanı sıra eğitim hizmetleri için programlar hazırlamaktan ve bu programların uygulanmasından sorumludurlar. Çocuk Gelişim Uzmanları, doğum ve çocuk hastanelerinde, çocuk polikliniklerinde ve çocuklara yönelik çalışan psikiyatristlerle, nörologlarla çalışabilecekleri gibi ailelere danışmanlık da verebilirler.


İş İmkanları

İş imkanları konusunda bu bölümü incelersek aslında hem devlet dairelerinde hem de özel sektörde hatta ve hatta kendi iş yerlerini açabilmeleri konusunda imkan sahibi olduklarını söylememiz mümkün. Çocuk gelişimi uzmanı olduktan sonra kendi kreşinizi açıp orada hizmet vermeniz mümkün, zira günümüzde artık anne baba çalışıyor ve çocuklarını kreşe yazdırıp sosyallik kazandırmayı amaçlıyorlar. Onun dışında devlet kurumlarında yer edinmeniz mümkün (sosyal hizmetler). Özel sektörde yine bazı firmaların bu konuda verdikleri hizmet programlarına dahil olabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi Uzmanı olmak isteyenler, Çocuk Gelişimi Bölümü okuyabilirler. Genel anlamda meslek konusunda cinsiyet ayrımı pek doğru değildir lakin, annelik içgüdüsünün fazlalılığı nedeniyle özellikle kadınların bu bölüme yatkınlığı ve başarısı çok fazladır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..