Blog

Coğrafya Öğrencilerine Fayda Sağlayabilecek Belgeseller!

Coğrafya Öğrencilerine Fayda Sağlayabilecek Belgeseller!

Coğrafya, güneş sistemimizden yaşadığımız yerleşim birimine dek bize birçok bilgiyi sağlayan kapsamlı bir bilim dalıdır. Mevsimler, bitki örtüler, yöreler, bölgeler ve kıtalar derken aslında tüm dünyanın bilgisini buradan alabilirsiniz.

Bizler de coğrafya öğrencileri için birtakım görsel yayın listeledik.


Eriyen buz

Eleştirmenlerin, bu kısa doğadaki VR filmi (Al Gore tarafından da anlatılır) ile birkaç eteği var, bu da VR'nin manzarayı taramak veya empati nöronlarımızda dürtmek için iyi bir araç olabileceğini düşünürken, yapmayı deneyen kısa bir film için çok fazla ikisi de aynı anda. Ancak bu, bahsettiğimiz yepyeni bir ortam ve uzun bir yol kat etti. Film etkileyici görünüyor. To Hell ve Back, Independent Lens'te yayınlanan ve Oscar'a aday gösterilen Danfung Dennis'in yönettiği Erime Ice, Sundance'de resmi bir seçimdi. (Condition One tarafından üretilen VR kısa, Google Daydream veya Oculus kulaklıklarında görüntülenebilir.) Bu Utah Public Radio parçasında daha fazla bilgi edinin.


 


Mercan kovalamak

Listedeki en acil filmlerden biri. Bahar film festivallerinin uykusunda ve Sundance'deki ABD Belgesel kategorisinde İzleyici Ödülü'nü kazanan, dalgıçlardan oluşan bir ekip olan Chasing Coral yönetmeni Jeff Orlowski ve bizi bir okyanus araştırmasına götürecek bilim adamları ekibi masif resif kazasının dibinde. Bu felaket pornosu değil. Derinin sınırsız sınırına bir aşk mektubu. (Ayrıca Chasing Coral'da bir VR arkadaşı da var.)


 


Plastik Çin (2017)

Atıklarını işleyenlerin gözüyle, bu zarif ama hareketli film küresel tüketim ve kültüre derin bir dalış. Bir geri dönüşüm tesisinde çalışan ve okula gitmeyi hayal ederek Yi-Jie adındaki genç bir kızın hikayesini takip ediyoruz.

 


Dünyanın Sonlarına (2016)

Kendimizi, Bayan Emma Thompson'ın sakinleştirici şirketinde buluyoruz; bize, aşırı enerjinin yükselişini, daha yoğun enerji üretiminin ekonomik maliyetlerini ve çapraz ateşe kapılan insanları ve yaban hayatı ekonomik ayrıntılarını ayrıntılandıran bir yolculuğa yönlendirirken bize rehberlik ediyor.

 


Daha Kısa Sağanak Yağmurları Unut (2015)

Aynı başlıktaki bir Orion Magazine makalesine dayanarak, Jordan Brown ve Derrick Jensen'in kısa filmi, kısa duşlar ve enerji tasarruflu ampuller gibi yaşam tarzı değişikliklerinin iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olabileceği fikrini artırıyor. Bunun yerine, gezegenin gerçekte ihtiyaç duyduğu şeyin ekonomik politikadaki değişikliklerin yol açtığı daha büyük bir sismik değişim olduğunu öne sürüyor.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..