Blog

Coğrafya Okuyanların Tercih Edebilecekleri Meslekler!

Coğrafya Okuyanların Tercih Edebilecekleri Meslekler!

Coğrafya, sadece kendi yaşadığımı kara parçası ve yöresel koşullarını değil, tüm küreyi baştan aşağıya doğal, beşeri yönleriyle de ele alan, bitki örtüsünden yükseltilerine göre sınıflandıran bilim dalıdır. Bu yüzden ciddi bir kapsam söz konusudur ve bu bölümden mezun olduğunuzda sadece coğrafyacı olmak zorunda değilsinizdir.

Coğrafya Okuyanların Tercih Edebilecekleri Meslekler! 1 
Coğrafya mezunu olarak tercih edebileceğiniz meslekler!

Haritacı
Harita okumak Coğrafya'da en çok sevdiğiniz şeyse, muhtemelen bu iş rolünü düşündünüz. Bir haritacı olarak harita yapmanın her yönünden - onlara ne olduğuna karar vermek, bilimsel veri toplamak, düzenler tasarlamak ve tam olarak doğru olmasını sağlamaktan sorumlu olacaksın.

 


Şehir Plancısı
Bir planlayıcı olarak bir işte iyi kullanımı için çevre hakkındaki bilginizi koyun. Yerin sosyal, ekonomik ve çevresel ihtiyaçlarını ve içindeki insanları göz önünde bulundurarak bir kenti en iyi nasıl geliştireceğinize karar vereceksiniz. Hem insanlara hem de çevremize yardım etmek istiyorsanız, bu sizin için bir iş olabilir.

 


Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) Görevlisi
Verileri seviyor musun? Bir CBS Görevlisi olarak, ulaşım, sağlık veya taşkın savunma planlaması dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılacak coğrafi verileri toplayıp analiz ederek bu analitik becerileri geliştireceksiniz. İş konusunda tam olarak eğitilmiş olacaksınız, bu nedenle lisansüstü çalışmaya gerek yok, sadece siz ve veri tutkunuz.

 


Çevre Danışmanı
Bir Çevre Danışmanı olarak, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, iklim değişikliği, koruma veya sel riskleri ile ilgili konularda önerilerde bulunabilirsiniz. Her gün bütün gün bir ofise sıkışmak istemiyorsanız, bu rol sahada çalışmaktan ibarettir, bu yüzden tam size göre bir cadde olacaktır.

Dikkate alabileceğiniz diğer olağan işler ise Devlet Memuru, Hava Tahmincisi,acil durum planlayıcısı, Pazar Araştırmacısı veya Öğretmen.
 


Coğrafya derecesi ile yapabileceğiniz tipik olmayan işler
Coğrafya Okuyanların Tercih Edebilecekleri Meslekler! 2
Peyzaj mimarı
Kendinizi bir sanatçı olarak hayal etmek mi istiyorsunuz? Peyzaj Enstitüsü tarafından akredite edilmiş bir lisansüstü nitelik almak anlamına gelir, ancak deneyimle, Peyzaj Mimarı olarak kariyer yapmak çok kazançlı olabilir. Parklardan bahçelere, otoyollara kadar farklı projelerin inşasını tasarlamak ve yönetmek için çevre hakkındaki bilginizi yaratıcı bir yetenekle birleştireceksiniz.

 


Turizm Görevlisi
Coğrafya ve Turizm birbiriyle yakından bağlantılıdır, böylece sektör hakkındaki bilgileriniz bu rolde faydalı olacaktır. Bir Turizm Görevlisi olarak, çeşitli alanlarda yer alacaksınız; pazar araştırması, ziyaretçi bilgileri üretmek ve etkinlikler düzenlemek, birkaçını tanıtmak için. Artı, Topdeck Travel'daki bu rol gibi, çalışırken dünyayı dolaşmak için bir fırsat var.

 


Uluslararası Yardım Görevlisi
Muhtemelen sahip olabileceğiniz en değerli işlerden biri, Uluslararası Yardım Görevlisi olarak, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için yurtdışında çalışacaksınız. Derecenizde öğrenilen problem çözme ve iletişim becerileri bu kariyer için hayati öneme sahip olacak, fakat en önemlisi, başkalarına yardım etmek için gerçek bir tutku duymalısınız.

 


Finansal hizmetler
Coğrafya ve Finans'ın birbirinden tamamen farklı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak araştırma, veri toplama ve analiz alanındaki derecenizden elde ettiğiniz aktarılabilir beceriler son derece önemlidir. Ayrıca, masaya getirecek sosyal ve ekonomik sorunları iyi anlayacaksınız. Eğer Finans sizi ilgilendirirse, bu fırsat size birçok alan hakkında fikir verir ve öğrenirken seyahat etmenize izin verir.

 

Coğrafya Okuyabileceğiniz Üniversiteler!
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..