Blog

ekran kartı

Coin madencilerinin sebep olduğu ekran kartı fiyat artışına karşı ne yapmalı?

2000’li yılların gelmesi ile birlikte aşırı derecede popüler hale gelen bilgisayarlar, internetin yaygın hale gelmesi ile birlikte bir anda yerini modemlere bıraktı derken akıllı telefonlar ortaya çıktı ve en sonunda her şeyden popüler hale ekran kartları geldi.Ekran kartları, eski zamanlarda bütünüyle grafik performansı adına önemli hale gelmişken sonrasında oyun bilgisayarlarının gün geçtikçe sayısının artması ve popüler hale gelen oyunlarla artık ekran kartları en üst seviyeye ulaşmıştı, ya da biz öyle sandık. Bizler öyle sanmış olacağız ki bugün bilgisayar fiyatlarından pahalı olan ekran kartları söz konusu ve bunun tek bir nedeni var o da kripto para madenciliği !


Kripto paraların bazılarının madencilik adı altında çalışan bir kod neticesinde süreyle edinilmesi mümkün olduğundan insanlar kolay para kazanmak adına ekran kartlarına oldukça fazla yönelmiş oldular. Bu yönelimin ardından ekran kartlarına artan talep bir süre sonra karşılanamaz oldu ve ekran kartı üreticileri bu konuda artan talebe karşılık olarak ürün fiyatlarında zama gitmek zorunda kaldı. Bu zammın başlangıcı ilginç bir şekilde 2017 yılında tüm Dünya ülkelerinde popüler hale gelen “bitcoin” in yükselişi ile gerçekleşti. 

Bir ekran kartının 2017 öncesi fiyat yelpazesine bakacak olursak ve günümüzle karşılaştırmamız gerekirse eskiden 1200 TL’ye alabileceğimiz ekran kartları puanda 2500 lira civarında satışa sunuluyor ve bu fiyata rağmen piyasada bulunmuyor.

peki ne yapılmalı ?
En büyük ekran kartı üretici firmalarından NVIDIA bu konuyla alakalı en son konferansında  şikayetlerden haberdar olduklarını belirtmiş ve onlar için asıl kitlenin oyuncular oldugunu söylemiş, madenciler için ise sadece gelip gecici bir hevestir gibi olduklarından bahsetmiş ve gerekenin yapılacağını dile getirmiş.

NVIDIA mayıs ayının ortasında yeni ekran kartı serisini çıkaracağını söyleniyor. Yeni ekran kartlarının çıkması demek eski ekran kartlarına olan ilginin bir nebze azalması demek olabilir yada yeni ekran kartları çıktığında madenciler hemen yanaşmayacağı ilk önce internetten test sonuclarını takip edeceği ve ondan sonra satın alma işlemlerinin gerçekleştirileceği gibi sonucları doğuruyor. Yapılacak en iyi şey yeni ekran kartlarını bekleyip  , çıktıkları anda satın almak olabilir . yada yeni ekran kartlarının çıkması eskileri için stoklarda bulunma oranının artmasına yol acabilir . Şu an için türkiyeden ekran kartı almak gerçekten çok zor çünkü fiyatlar aldı başını gidiyor. Alternatif olarak  amazon, e-bay gibi sitelerden ürünü daha ucuza satın alabilirsiniz..

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berk Ayvalı

Berk Ayvalı

[email protected]

Yaşım 23 . Yazılım Mühendisliği okuyorum son sınıf öğrencisiyim.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • atadeneme
    Ege Ayvalı12 Mart 2018 09:06

    Tavsiye için teşekkürler :)

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..