Blog

çok çalışmak mı yoksa verimli çalışmak mı önemli olan

Çok çalışmak mı yoksa az çalışmak mı seni daha başarılı yapar ?

Çalışmak, seviyesine göre ödüllendirilmek anlamına gelir çoğu zaman. Hatta çocuk yaşlarımızda çok çalışanın elması kızarır derler bizler de o elmalar kıpkırmızı olsun diye sürekli çalışmaya çalışırız. 

İnsanın hayatını devam ettirebilmesi ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bir şekilde çalışması gerekir. İşte çalışmanın yanında kendini daha üst seviyelere taşıyabilmesi ve verimlilik konusunda başarılı olabilmesi için de çok çalışması gerekir diye düşünüyorsanız kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz demektir.

Bugüne kadar içinde bulunduğum kuruluşlar da dahil olmak üzere çalışmak konusunda daima çok mu az mı diye kavgasını verdiğim oldu. Bunu da daima şu örnekle sundum. Efsane futbolcu Johan Cruyff’a bir gün bir gazeteci takımın koşma oranları ile ilgili bir soru yöneltir ve en çok koşan kişi hakkında ne düşündüğünü sorar o da “Eğer bir futbolcu çok fazla koşuyorsa bulunması gereken yeri kaybetmiştir. Demek ki durması gereken yeri bilmeyen bu arkadaş” demiş ve herkesin çok çalışkan diye yorum yapmasını beklediği isim bir anda başarısız konumuna gelmiştir. Bir anda bu hamle milyon tane analiz sunan isme de küçük bir fikir sunumuyla ekarte etmişti.Daha sonra da anlamış oldum ki, aslında çok çalışmak değil,  akıllı çalışmak faydalı olandır.

1. Fazla mesai yapmayı bırakın ve verimliliğinizi arttırın

Haftalık çalışma saatlerinin ve tatil günlerinin neden böyle olduğunu bilen var mı ? Durun ben söyleyeyim. Amerikan otomobil devi Ford’un kurucusu Henry Ford’a dayanıyor. 1926'da ilginç sonuçlara ulaştığı deneyler gerçekleştirdi: günlük çalışma saatlerinizi 10'dan 8'e ve çalışma haftasını 6 günden 5 güne indirdiğinizde üretkenliğiniz artıyor. Evet bu sonucun gelmesi ile birlikte yeni çalışma düzeni bu hale gelmiş oldu. Böylece fazla mesai yapmayı bir anda rafa kaldırmış oldular.

Meşgul olmak ve üretken olmak arasında dikkate değer bir ayrım var. Meşgul olmak ille de üretken olduğunuz anlamına gelmez. Üretken olmak, zaman yönetiminden çok, enerjinizi yönetmekle ilgilidir. Hayat işi. Mümkün olan en az enerjiyi harcayarak en fazla faydayı nasıl elde edeceğimizi öğrenmemiz gerek.

2. Çok sık “evet” demeyinPareto ilkesine göre, harcanan emeğin %20'si elde edilen sonuçların %80'ini üretir, ancak elde edilen sonucun %20'si emeğin %80'ini tüketir.Daha sıkı çalışmak yerine, öncelikle sonuçların %80'ini üreten emek üzerinde odaklanarak gerisinden vazgeçmeliyiz. En önemli işler üzerinde odaklanmak için daha fazla zamanımız olacak. Az sonuç getiren veya neredeyse hiçbir sonuç getirmeyen işlere “evet” demeyi bırakmalıyız.

Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye “hayır” demesidir. — Warren Buffet

3. Herşeyi Kendiniz Yapmayı Bırakın ve İnsanların Size Yardım Etmesine İzin Vermeye BaşlayınBazen aradığınız cevap önünüzde durur ama onu günlerce göremezsiniz. Bu yüzden yardım almaktan ve insanların size bir şeyler katması konusunda kendinizi kesinlikle dışa kapanık bir yapıya bürümeyin. Yardım almak her zaman fayda sağlar.

4. Mükemmeliyetçi olmayı bırakın


Mükemmeliyetçi olmakla ilişkilendirilen bazı sorunlar şunlar: Bir iş üzerinde gerektiğinden fazla zaman harcarlar ,sürekli erteleyip mükemmel anı beklerler. İş dünyasında, mükemmel zaman gelmişse çok geç kalmışsınızdır, küçük şeyler üzerinde çok fazla odaklanırken, büyük resmi kaçırırlar. Pazarlamacılar genellikle mükemmel anı beklerler. Bunu yaparak, sonunda o anı kaçırırlar.

5. Sürekli tekrar eden işleri yapmayı bırakın ve otomasyona başlayın


Eğer rutin halinde ilerleyen ve belirli periyotlarla zamanını kaybetmenize neden olan işlemler söz konusu ise bırakın o işleri size bir program gerçekleştirsin. İş yerinizden talep edeceğiniz bir otomasyon sayesinde bir anda kendinizi daha verimli çalışmak konusunda rahatlatabilirsiniz.

6. Tahminde bulunmayı bırakın ve kararlarınızı verilerle desteklemeye başlayın


Arama motorları için web sitelerini optimize edebiliyorsanız, yaşamlarınızı gelişmek ve maksimum potansiyelinize ulaşmak için optimize edebilirsiniz.

7. Çalışmayı bırakın ve hiçbir şey yapmadığınız zamanlarınız olsun


Çoğu insan, bir şey üzerinde çok fazla odaklandığımızda aslında kendimizi bir kutuya kilitlediğimizin farkında değil. Arada sırada işimizden uzaklaşıp yalnız zaman geçirmek önemli. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..