Blog

Çok sık kullanılan "ctrl + alt + del" komutunun hikayesi nedir?

Çok Sık Kullanılan "ctrl + alt + del" Komutunun İlginç Ortaya Çıkış Hikayesi!

Windows işletim sisteminde başımız ne zaman sıkışsa üç butondan oluşan bir kombinasyon ile olayı kökten çözmeyi daima amaçlarız ve bu komut kimi zaman hayati müdahaleler ile yaptığımız işlerin kaldığı yerden devam edebilmesini dahi sağlar. Peki bu komutun hikayesi tam olarak ne? Gelin birinci ağızdan dinleme fırsatı bulalım.

Bill Gates, ctrl + alt + del'in bir hata olduğunu kabul etti ve IBM'i suçladı. İşte ilk başta, tuş kombinasyonunun nasıl ünlü hale geldiğinin hikayesi.

1981 ilkbaharında, David Bradley, Boca Raton, Fla'daki sıradan bir ofis binasından çalışan seçkin bir ekibin parçasıydı Görevinin görevi: IBM’in yeni kişisel bilgisayarını oluşturmak için. Apple ve RadioShack zaten küçük ve bağımsız bilgisayarlar satıyorlardı, proje (kod adı: Acorn) acele bir işti. Tipik üç ila beş yıllık geri dönüşlerin yerine, Acorn tek bir yılda tamamlanmalıydı.

Programcıların evcil hayvanlarından biri, bilgisayar bir kodlama sorunuyla karşılaştığında, tüm sistemi manuel olarak yeniden başlatmaları gerektiğiydi. Makineyi tekrar açmak otomatik olarak bir süre hafıza testini başlattı. Bradley, “Bazı günlerde, sorun aradığınızda her beş dakikada bir yeniden başlatılıyor olacaksınız” diyor. Sıkıcı testler kodlayıcıların saçlarını çıkarmasını istedi.

Böylece Bradley, hafıza testleri olmadan bir sistemi sıfırlamayı tetikleyen bir klavye kısayolu oluşturdu. Asla basit düzeltmenin onu bir programlama kahramanı haline getireceğini hayal etmemişti, biri bir gün konferanslarda klavyeyi imzalamak için kurban edilmişti. Ve bu komutu, kullanıcı deneyiminin böylesine ayrılmaz bir parçası haline getireceğini öngörmedi.

Bradley, 1975’te IBM’e programcı olarak katılmıştır. 1978’de, şirketin PC’deki ilk kusurlu girişimi olan Datamaster üzerinde çalışıyordu. Heyecan verici bir zamandı - bilgisayarlar daha erişilebilir hale gelmeye başlamıştı ve Bradley onları popülerleştirmeye yardımcı oldu.

Eylül 1980'de, Acorn'da çalışmak üzere seçilen 12 mühendisin 12'si oldu. Sıkı sıkı sıkıya bağlı ekip IBM’in New York merkez bürosundan uzaklaştırıldı. Bradley, “Çok az girişime maruz kaldık” diyor. “Tasarımı aslında boş bir sayfa ile başlamalıyız.”

Bradley, girdi / çıktı programları yazmaktan, kablo sarma panolarında sorun gidermeye kadar her şey üzerinde çalıştı. Projeye beş ay kaldı, ctrl + alt + del'i yarattı. Görev, yapılacaklar listesini çıkarmak için başka bir öğeydi. “Beş dakika, 10 dakika etkinlik yapıldı ve ardından yapılması gereken 100 işin ardından devam ettim” diyor. Bradley tuşları yere göre seçti - diğer ikisinden klavyenin karşısındaki del tuşuyla, üçünün hepsine aynı anda basılması pek mümkün görünmüyordu. Bradley, kısayolu müşterilere sunmayı amaçlamamıştı ve pop sözlüğüne girmesini beklemiyordu. Her saniye saydığı kişi ve kodlayıcıları içindi.

Takım, Acorn'u programa göre bitirmeyi başardı. 1981 sonbaharında, IBM PC raflara çarptı - yeşil renkte çizgiler ortaya çıkaran bir monitörün altındaki sade gri bir kutu. Pazarlama uzmanları, şirketin ilk beş yılda mütevazı bir 241.683 adet satacağını öngördü; şirket, tahminin çok iyimser olduğunu düşünüyor. Hepsi yanlıştı. IBM PC satışları, oyun oynamak, belge düzenlemek ve numara çevirmek için makineleri kullanan her yaştan insanla milyonlarca kişiye ulaşacaktı. Bilgi işlem asla aynı olmazdı.

Çok sık kullanılan "ctrl + alt + del" komutunun hikayesi nedir? 1

Yine de, bu tüketicilerin birkaçı Bradley’in kendi makinalarında sessizce kalan kısayolunun farkındaydı. Microsoft’un Windows’un kalktığı 1990’ların başlarında, kısayolun öne çıkması değildi. Ülkenin dört bir yanındaki bilgisayarlar çöktüğünde ve rezil “mavi ölüm ekranı” Windows kullanıcılarını rahatsız ettiğinde, arkadaştan arkadaşa hızlı bir düzeltme: ctrl + alt + del. Birdenbire, Bradley’in küçük kodu çok önemliydi. Gazeteciler, “üç parmaklı selamı” PC sahipleri için tasarruf sağlayan bir lütuf olarak selamladı;

2001'de, IBM PC'nin 20. yıldönümünü kutlamak için San Jose Teknoloji Yenilik Müzesi'ne yüzlerce kişi katıldı. Yirmi yılda, şirket dünya çapında 500 milyondan fazla bilgisayarı taşımıştır. Akşam yemeğinden sonra, Microsoft başkanı Bill Gates de dahil olmak üzere sanayi lambaları panel tartışması için oturdu. Fakat ilk soru Gates’e gitmedi; David Bradley'e gitti. Ctrl + alt + del'i oluşturmak için harcadıkları bu beş dakikanın ne kadar popüler olduğunu görünce şaşıran programcı şanı saptırmak için hızlı oldu.

Bradley, “Krediyi paylaşmak zorundayım” dedi. “Onu icat etmiş olabilirim, ancak Bill'in ünlü yaptığını düşünüyorum.”

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..