Blog

çözüm mimarlığı nedir? ne iş yapar?

Çözüm Mimarlığı Nedir? Ne iş Yapar?

Yıllar ilerledikçe meslek alanları konusunda ciddi artışlar söz konusu oluyor ve bu mesleklerden belki de geleceğe yön verebilecek seviyede önem taşıyan "Çözüm mimarlığı" hakkında sizlere bilgi vermek istedik. Eminiz ki ilginizi çekecektir.

Çözüm Mimarlığı Nedir?
univerlist - çözüm mimarlığı nedir?
Ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlayan bu meslek hakkında pek fazla bilgi bulamayacağınızı bildiğimiz üzere olur da farklı kaynaklardan incelemek isterseniz diye "Solution Architect" olarak da aratabileceğinizi size bildirmek isteriz. Peki nedir bu çözüm mimarı (Solution architect)?

Bir çözüm mimarı, meslektaşları ile projelerde işbirliği yapar ve şirketin uygulamanın veya ürününün genel tasarımından sorumludur. Müşterilerle de buluşuyor, talepleri tasarımlara dönüştürüyor ve en iyi uygulamaları önermek istiyorlar.

çözüm mimarlığı nedir ? 1

müşteri gereksinimlerini en iyi şekilde anlayabilmemiz ve onlara en iyi çözümü sunabilmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden markaların halka , yani müşteriye hizmet konusunda daha hızlı ve daha etkili olabilmesi için çözüm mimarlarına oldukça fazla ihtiyacı oluyor. 

Kısacası çözüm mimarları; firmalar ile potansiyel müşteriler arasında köprü görevi taşıyan, gözlem gücü ve yaratıcılığı yüksek tecrübeli ve bir o kadar da pratik insanlara deniyor. Yine bu meslek de ilk olarak yazılım sektöründe kendinden söz ettirmiş olsa da günümüzde özellikle yurtdışında birçok alanda hizmet vermektedirler.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..