Blog

CV'nizde Bulunması Bir Anlam İfade Etmeyen Beceriler!

CV'nizde Bulunması Bir Anlam İfade Etmeyen Beceriler!

İş başvuruları söz konusu olduğunda işvereni etkilemek adına çeşitli yollardan iletmiş olduğumuz özgeçmişlerimiz (CV) lerimizde tecrübelerimizden falan bahsettiğimizde bazı bilgisayar becerilerine de yer veririz ki artık bu becerilerden bazıları pek de dikkat çekmiyor. Peki CV'mizde yer almasına gerek olmayan bu bilgisayar becerileri acaba neler?

1- Microsoft Office Programları

cv tizde bulunması bir anlam ifade etmeyen beceriler

İlk olarak bahsetmemiz gereken artık herkesin kullanma konusunda sıkıntı yaşamadığı, hatta farklı versiyonlarını dahi tanıyıp bünyemize kattığımız Microsoft Office programlarını kullanabiliyor olmak artık o kadar önemli bir özellik değil. Elbette kullanabilmek güzel bir şey fakat bu size herhangi bir artı sağlamaz.

İleri düzey Excel (program yazmak, oyun yapmak), Excel VBA gibi konularda uzmanlığınız varsa tabi ki yazın. Burada konumuz tamamen temel düzey hakkında bahsetmek.
 2- 10 Parmak Klavye (Kelime İşlem)
cv tizde bulunması bir anlam ifade etmeyen beceriler

Eskiden büyük bir maharetti "Kelime işlem" adı verilen 10 parmak klavye kullanımı. Hatta şampiyonaları falan düzenlenirdi en iyi kullananlar burs ya da para ile ödüllendirilirdi. Oysa içinde bulunduğumuz çağ ve kuşakların değişimi bu konunun yetkinliğini ortadan kaldırmış oldu.
 3- Veri Girmek (Data Girmek)cv tizde bulunması bir anlam ifade etmeyen beceriler

 

Verilerin hüküm sürdüğü bir dönemdeyiz, ve hemen hemen herkes bir şekilde veri girme konusunda tecrübe edinmiştir. Özellikle geçmişte staj dönemlerinde yaptırılan işler başka iken, günümüzde veri girmek birçok stajyerin kaçınılmazı gibi. Bu yüzden bunun da bir beceri olarak eklenmesi pek gerekli değil. Belki çok önemli bir iş olabilir, hatta bu konuda ciddi eğitimler de veriliyor olabilir ama birkaç pratik ile girecek eleman yetiştirmek mümkün olabiliyor.

 Bu tür becerileri bir kenara koyacak olursak özgeçmişlerinizi hazırlarken artık çok süslü olmayan ama özen gösterdiğinizin izlenimini veren bir çalışma yapmanızda fayda var. Yüzyüze halledebileceğiniz bir görüşmeyi belki de cv yüzünden geçemeyebilirsiniz ki bu gerçekten çok üzücü olur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..