Blog

deniz gemi işletme mühendisliği

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Kaptanlığı Bölümleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

         Gemi kaptanı olmak için, üniversitelerin 4 yıllık deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olmanız gerekir. Deniz ulaştırma işletme mühendisliği mezunları stajlarını yapıp gerekli belgeleri aldıktan sonra uzak yol vardiya zabiti olabilirler.

Eğer 2 yıllık bir güverte bölümü okursanız, bildiğim kadarıyla belirli büyüklükteki gemilerde çalışabiliyorsunuz. Bu nedenle sadece yakın yol gemi kaptanlığı yapabilirsiniz.Deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olursanız ise her türlü deniz aracında gemi kaptanlığı yapabilirsiniz.

 

Şartlar ve Staj Süreleri

Gemi kaptanı olabilmek için deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünden mezun olmanız ve 12 ay uzak yol stajı yapmanız gerekiyor.

 

Gemi Kaptanı Ne iş Yapar?

Gemi kaptanları gemilerde her türlü evrak işleri dışında; gemi yük alma ve boşaltma operasyonlarının takip edilmesi, gerekli yük ve denge hesaplarının yapılması, gemi ve şirket arasında iletişim kurulması gibi işler yapar.

Ayrıca günde 4+4 olmak üzere toplam 8 saat vardiya tutarlar. Yukarıda saydığım işleri vardiya saatleri dışında yaptıklarını da düşünürsek gün içi çalışma saatleri çok fazladır. Haftanın 7 günü çalışırlar.

 

 

Gemi Kaptanlığı Kontrat Süreleri ve Yükselme Şartları

 

Yeni mezun bir deniz ulaştırma işletme mühendisi gemide 4.kaptan olarak işe başlar. Ehliyet yeterlilikleri 3.kaptanlarla aynıdır ancak gemide yaptıkları işler farklıdır.

Genelde birkaç kontrat 4.kaptan olarak çalıştıktan sonra 3.kaptanlık yapabilirler. Kontrat süreleri gemi tipine bağlı olarak değişmektedir. Genelde bir kontratın süresi 3-6 ay arasıdır.

Yeni mezun bir deniz ulaştırma işletme mühendisi, gemide 30 ay çalıştıktan sonra sınavlara girerek 2.kaptan olabilir. Bir 30 ay daha çalıştıktan sonra yine sınavlara girerek 1.kaptan olmaya hak kazanır.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..