Blog

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü Nedir?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkemizde denizlerle ve ulaştırma ile ilgili gerçekleştirilen her şey mecburidir diyebiliriz. Neticede büyük bir potansiyel söz konusu ve kimi zaman pratik çözümler de bu şekide gerçekleşebiliyor. Ayrıca ülke ticaretinin yarıdan fazlasının denizyolu taşımacılığı ile yapıldığını düşünecek olursak bu bölümün açılmasının mecburiyetten öte olduğunu söylemek yanlış olmaz.
 deniz liman işletme
Bu kez sizlere bir önlisans bölümü hakkında bilgi vermeyi amaçladık . Önereceğimiz denizcilik ile ilgili bölümün adı Deniz Ulaştırma ve İşletme bölümüdür. Denizcilik ile ilgili bölümlere öğrenciler tarafından rağbet fazla olmaktadır. Özellikle denizciliği seven, deniz seyahatlerinden hoşlanan kişiler için bu bölüm güzel bir bölüm sayılmaktadır.
 
 deniz ulaştırma ve işletme bölümü
Deniz ulaştırma ve işletme bölümü eğitim dili birçok üniversitede Türkçedir. Bu bölüme kayıt yaptırabilmek için kişinin sağlık durumunun denizciliğe uygun olması ve Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden Gemi adamı sağlık yoklama belgeleri almak zorunlu tutulmuştur.

 


 

Deniz ulaştırma ve işletme bölümütercihiniz olursa karşılaşacağınız bir takım dersler ise şöyle olacaktır. Deniz hukuku, uluslararası denizcilik sözleşmesi, liman ve terminal işlemleri, gemi makinaları, güvenlik ve kalite yönetimi, meteoroloji ve oşinografi, gemi kontrol sistemleri ve otomasyon, lojistik, tanker işlemleri, yöneylem araştırması, liderlik ve insan kaynakları yönetimi, deniz sigortaları ve teknik işletmeciliği gibi meslek derslerinin yanında İngilizce, matematik, Türk dili gibi dersleri de almaktadırlar. 4 yıla tamamlama şansı olan bölümde farklı bölümlere geçme şansı tanınmıştır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..