Blog

Denizli

Denizli'de öğrenci olmak

Üniversite hayatına giriş sınavdan aldığımız puan ve neticesinde yaptığımız tercihlerin sonuçlanmasına bağlıdır. Ve bunun ardından hemen yeni bir macera başlar. Hazırlıklar başladığında diğer yandan da merakla yolculuğa hazırlanırsınız, eğer bu yolculuk Denizli içinse bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

 Pamukkale üniversitesi bünyesinde öğretim görecek gençler için Denizli’deki sosyal yaşam nasıl? Denizli'nin halkı nasıl? Denizli kiralık ev fiyatları ne durumda? Pamukkale Üniversitesi yakını kiralık ev şartları ne? Üniversiteye adımınızı atmadan önce Denizli hakkında bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Öncelikle sanayi şehirlerimizden biri olan Denizli'nin nüfusu neredeyse 560 bin olarak göze çarpıyor. Bu da yüzölçümüne göre baz alındığında aslında pek de fazla kalabalık olduğunu söylemek mümkün değil.

Pamukkale Travertenleri

Herkesin bildiği gibi Denizli bir turizm kentidir. Buradan İzmir, Antalya, Muğla, Aydın gibi şehirlere kolayca ulaşım sağlanır. Tekstil sanayisi gelişmiş kentlerimizden Denizli’nin ilçesi olan Pamukkale, travertenleri ile turizm açısından dünyaca tanınmakta olup, büyük bir önem taşır. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri ve kent kaplıcalarını kapsayan Pamukkale Travertenleri, Menderes Nehri'nde yer alır. Doğal bir pamuk tarlasına benzeyen bu alan, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde de yer alır. Denizli’de bir diğer doğal güzelliğe sahip bölge ise Yeşildere Şelalesi… . Bu muhteşem doğa harikasını görmediyseniz yolunuzu mutlaka düşürün bu güzel şehre…. Öğrenci olarak şehre adımınızı attıysanız da ilk görmeniz yerler olduğunu aklınızdan çıkarmayın.


Denizli’de Yaşam

Üniversite yaşamını Denizli’de sürdürecek öğrenciler için trafik asla bir problem değil. Denizli ve Pamukkale’de her yere rahatça ulaşım sağlamak mümkün. Derli toplu bir şehir olduğu için aranılan her şeyin yeri belli. Çok büyük olmayan, gelir ve eğitim seviyesi yüksek bir şehir. Turistlik bir yer olması ve Ege kıyılarındaki tatil beldelerine yakın olması nedeniyle de önem kazanıyor. Dilediğiniz zaman Marmaris ve Bodrum’a gidebilir küçük tatil kaçamakları yapabilirsiniz. Öğrencilere hitap eden mekânların hemen hepsi üniversiteye oldukça yakın hatta bunun için toplu taşıma araçlarına bile ihtiyaç yok. Ayrıca öğrencilik hayatı süresince hem sanat hem eğlence hem de kültürel etkinliklere uzak kalmayacağınız dopdolu bir şehir burası… Üstelik ekonomi açısından da öğrencilerin bütçesine hitap ediyor. 


Pamukkale Üniversitesi’nde okumak

Pamukkale Üniversitesi, 1992 yılında kuruldu. Bünyesinde 3 enstitü, 7 fakülte, 5 dört yıllık yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu bulunuyor. Öğrencilerin rahat ve keyifli öğrenim hayatı sürebilecekleri bir üniversite burası…  Adını Denizli’nin ve dünyanın incisinden alan üniversite; bir ana kampüs ve on çevre kampüsten oluşuyor. Ana kampüs alanı şehrin en güzel yerlerinden birinde. Kampüs içerisinde ulaşım özel araçlar ve belediye otobüsleri ile sağlanıyor.

Şehrin dışında olmayan üniversite, her geçen gün öğrenciler için cazibe merkezi haline geliyor. Okula yakın yaşam alanları, kiralık evleri ve toplu taşıma hatları ile yeni öğrenciler adaptasyon süresini çabuk atlatıyorlar.


Denizli kiralık ev seçenekleri.

Denizli’nin öğrencilere sunduğu olanaklardan biri de kiralık ev seçenekleri… Özellikle şehirde apart daire seçenekleri öğrencilere kolaylık sağlıyor. Kampüs yakınında ve şehrin birçok bölgesinde apart kiralık ev bulmak mümkün. Apart daire seçenekleri size uygun değilse; şehirdeki kiralık ev hatta kiralık villa seçeneklerinden birinde arkadaşlarınız ile paylaşımlı daireler tutmanız mümkün. Ama kiralayan kişilere dikkat etmenizde fayda var çünkü birbirinden uyanık ve öğrenciyi sonuna kadar zorlamaya çalışan emlakçı ya da ev sahibi var. Yani öğrencilere çok fazla yardım edildiği kesinlikle söylenemez. 

Halk hakkında bir şeyler söylemek gerekirse muhafazakarlık söz konusu. Bu muhafazakarlık öğrencilerin fazla olduğu yerlerde baskı olarak yansımıyor lakin bu şehirde öğrenci olmak tüm güzelliklere rağmen yaratılan izlenim kadar rahat değil. 

Turizm konusunda önemli ziyaretçi çeken bir şehir olduğundan esnafı da dost canlısı değil, aksine ne kopartırsam kardır havasına bürünen çok fazla esnaf söz konusu ama bu hepsinin öyle olduğu anlamı taşımaz.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..