Blog

Deri Mühendisliği Nedir? Deri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Deri Mühendisliği Nedir? Deri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Deri , hayvansal bir hammadde olarak ya da suni yöntemlerle üretilen ve işlenip çeşitli giysi ve aksesuar haline gelebilen bir unsurdur. Bu araçları işlenmiş hale getirmek ve bu alanda teknolojileri geliştirmek ise deri mühendislerinin esas görevidir.

Deri Mühendisi Nasıl Olunur?


Deri mühendisi olmak için üniversitelerin mühendislik fakültelerindeki Deri Mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimini başarı ile tamamlaması gerekir. Bilinen o ki deri mühendisliği ülkemizde yalnızca Ege Üniversitesi'nde yer almaktadır.

Deri Mühendisi Ne İş Yapar?

deri mühendisleri ne iş yapar?
Deri mühendisi unvanına sahip kişilerin başlıca amacı, deri endüstrisinin ihtiyaç duyduğu teknolojiyi geliştirebilmek ve Ar-Ge çalışmaları yaparak çıktı düzeyini arttırmak veya maliyetleri azaltmaktır. Tabi bir de çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak ürünlerin estetik açısından da önem arz etmesi bu kişilerin modayı takip etmeleri gerekliliğini de beraberinde getirir. 

Üretenlerin yaşadığı sıkıntıları dinlemek, onların problemlerine alternatif çözümler üretmek gibi görevler deri mühendislerinin sorumluluk alanındadır. 

 

Deri mühendisliği hakkında bilgi almak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..