Blog

dgs hakkında merak edilenler

DGS Hakkında Merak Edilen 11 Soru

Sınav dönemine kısa süre kala gözler elbette ilk gerçekleşecek olan ve milyonlarca öğrencinin üniversite kariyerini belirleyecek olan YKS 2019 beklentisi yüksek. Öte yandan bir de üniversite kariyerine önlisans programları ile merhaba demiş ve lisans diploması ile mezun olmayı amaçlayan arkadaşlarımız var ki onların da hayatını DGS belirliyor. Peki bu DGS hakkında tam olarak neyi biliyoruz? 
 11 Maddede DGS
dgs hakkında merak edilen 11 madde! 1
Maddelerimize geçmeden önce belirtmekte fayda var DGS 2019 için son başvuru tarihi 21 Mayıs 2019 ve sınav da 30 Haziran 2019 günü gerçekleştirilecek!


1. DGS nedir?
DGS'nin açılımı Dikey Geçiş Sınavı'dır. ÖSYM tarafından yapılan ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır.2. Kimler DGS'ye girebilir?
DGS'ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir.3. DGS soru sayısı ve süresi nedir?
60 sözel ve 60 sayısal toplamda 120 sorudan oluşan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için ayrılan süre 140 dakikadır. Her iki bölümde de 10’ar tane mantık sorusu bulunmaktadır. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekle beraber, yanlışlar ilgili bölümün doğrularını götürmektedir.4. DGS başvuru ücreti ne kadar?
Sınav ücreti 120 TL, başvuru hizmeti bedeli 5TL, geç başvuru ücreti ise 180TL'dir.5. DGS başvurusu nasıl yapılır?
Başvurular, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden gerçekleştirilir.6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
Sınav sonuçları 29 Ağustos 2017 de açıklanacağı duyuruldu. ÖSYM’nin www.osym.gov.tr sayfasındaki duyurular ve sonuçlar kısmından da takip edebilirsiniz. 7. Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirim?
Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilecek.8. Yurt dışında sınava girebilir miyim?
Yurt dışında sınava girme uygulaması yoktur.9. Sınava girerken hangi belgeler gerekli?
Nüfus cüzdanı veya süresi geçerli bir pasaportunuz ve sınav giriş belgeniz ile sınava girmeniz gerekmektedir.10. Sınav sonucumuza ne zamana kadar itiraz edebiliyoruz?
Sınav sonuçların açıklandığı günden itibaren 10 gün içinde genel amaçlı dilekçe örneği ile ÖSYM’ye başvuruda bulunabilirsiniz. Genel amaçlı dilekçe örneği için tıklayınız.11. Sınav kitapçığına ulaşabilir miyim?
Sınav kitapçığının %10'luk kısmı paylaşılıyor. Sorulara ve cevaplara burdan ulaşabilirsiniz. 


  

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..