Blog

istinye üniversitesi

Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünü İstinye Üniversitesi'nde Okumanın Avantajları Nelerdir?

Sağlık konusunda sahip olduğu sahip olduğu tecrübe ve bunun neticesinde sahip olduğu iddia ile birlikte oldukça fazla imkana sahip olan İstinye Üniversitesi'nde dil ve konuşma terapisi adlı bölümü gözden kaçırmamanız adına bu yazıyı hazırlıyoruz arkadaşlar.

İstinye Üniversitesi'ni sağlık konusunda bu derece iddialı yapan şeyin üniversitenin yapı taşları arasında üç büyük hastanenin yer aldığını söylemekte fayda var.


Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Dil ve Konuşma Terapisti, bireylerin dil, konuşma ve ses bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman hekim tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyonunu sağlayan sağlık meslek mensubudur.

Mezuna Ne Denir?

Dil ve konuşma terapisi mezunlarına dil ve konuşma terapisti denir. Sağlık meslek grubuna dahil olan terapistlerimiz ise meslek hayatlarında şu görevi üstlenirler; toplumda ve bireylerde dil, konuşma ve ses bozukluklarına neden olabilecek risk faktörlerine yönelik farkındalık çalışması yapar. İlgili uzman hekim tarafından yönlendirilen hastaların, kendi alanı ile ilgili değerlendirmesini, terapi ve rehabilitasyon planlamasını yapar ve uygular. Bilgisayar destekli konuşma cihazları, trakeoözefageal protezler ve benzeri konuşma aparatları, iletişim panoları gibi alternatif ve iletişimi destekleyici yardımlı ek araçlı/cihazlı ve jest, işaret dili gibi yardımsız sistemlerin uygulanması konusunda hastaya eğitim verir. Özel gereksinimi olan (Down sendromu, otizm, vb.) bireyler için bireyselleştirilmiş eğitim programlarında görev alır.

Bu bölümden mezun olduktan sonra kamu kurumlarında iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Buna ek olarak sağlık sektöründe de çalışma olanağı bulabilirsiniz.

Bölüm hakkında kapsamlı bir bilgi almak istiyorsanız tıklamanız yeterlidir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..