Blog

Diplomalı Bir İşsiz Olmaktan Kurtaracak Bilgiler

Diplomalı Bir İşsiz Olmaktan Kurtaracak Bilgiler

 

Üniversite her öğrencisinin hayalini kurduğu ve meslek edinme alanında herkesin başarılı bir şekilde bitirmek için çabaladığı bir kurum halindedir. Burada edineceğiniz bilgiler ve deneyimler, sizin meslek hayatınızdaki gelişimi direk etkileyecektir. Peki, diplomalı bir işsiz olarak, üniversite sonrası hayatınıza devam etmemeniz için neler yapmanız gerekiyor? Bunları sizin için derledik. Madde madde incelemenizi tavsiye ederiz. 

1 – Yalnız Kalmamak İçin Yanlış Ders Seçimi Yapmayın 


Karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir. Üniversite ne yazık ki, arkadaş edinilecek bir kurum değil, aksine bilgi edinilecek bir kurumdur. Sırf yakın arkadaşınız bir ders seçti ve siz yalnız kaldınız diye farklı bir dersi seçmeme gibi bir yanlışlık yapmayın. Sizin mesleğiniz ile ilgili doğru dersi yalnız kalsanız da kalmasanız da seçin.    

2 – Üniversite Hayatınız Boyunca Gönüllü ya da Zorunlu Staj İmkanlarından Yararlanın 


Üniversitede eğitiminiz bittikten sonra karşılaşacağınız en büyük sorun kesinlikle deneyimsiz olacak olmanızdır. Okulun tadını çıkarmak, keyifli bir zaman geçirmek için geleceğinizi heba etmeyin. Okul dönemi boyunca gönüllü olarak ya da varsa zorunlu stajlarınızı tamamlayın. Okuldan mezun olup diplomanızı elinize aldığınız zaman CV’nizde yazacağınız mesleki bir geçmişinizin olması, sektördeki diğer rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.   
3 – Okul Bittikten Sonra Değil, Okul Devam Ederken Kariyerinizi Oluşturun 


Nerede, nasıl, hangi pozisyonda çalışacağınızı okul bitmeden planlamaya başlayın. Okul bittikten sonra çok zamanınız olmayabilir. Hem böylece okuldayken, gerekli pek çok insanla tanışma ve kariyer hedefinizi belirleme konusunda kolay bir yol izleyebilirsiniz.    

4 – Mutlaka Patronları Tanı ve Koçluk Yapabilecek Kişilerle İletişim Halinde Ol 
 

Girişimci olabilirsiniz ve okul bitiğinde girişimlerinizi hayata geçirmek isteyebilirsiniz. Bunun için okul hayatınız boyunca gerek öğretim görevlilerinden, gerekse sektördeki önemli kişilerden destek almaktan çekinmeyin. Böylece kendinize koçluk hizmeti de almış olursunuz. Ayrıca sektörde çalışan olarak devam edecekseniz, mutlaka patronlarla tanışmaya çalışın. Sizin için önemli olan ve değer sağlayacak kişiler bunlardır.   

5 – Teknoparklarda Zaman Geçir 

 

Eğer ki teknik bir bölüm okuyorsanız, okulunuzda bulunan Teknoparkları sürekli ziyaret edin. Burada hem gelişmekte olan yeni teknolojiyi takip edebilirsiniz, hem de sektörünüzle alakalı bir çok farklı insanlarla tanışabilirsiniz.   

6 – Mutlaka Yabancı Dilini Geliştir 


 

Artık tek bir yabancı dilin bile yeterli olmadığı sektörler mevcut. Yapmak istediğin mesleğin sana sunacağı imkanlarda bir adım önde olabilmek için mutlaka yabancı dilini geliştirmelisin. Bunun için Erasmus, Work And Travel gibi pek çok seçenekten faydalanabilirsin. Ayrıca bu sayede, mesleki kariyerine yurtdışında devam edebilmek için pek çok seçeneğe sahip olabilirsin.   

7 – Meslek ve Öğrenci Kulüplerine Üye Ol    

 

Mesleki ve Öğrenci Kulüpleri, patronları ve sektörün ileri gelenlerini tanımak için oldukça faydalı birer oluşumlardır. Bu sayede gelecekte çalışacağınız patronu seçme imkanı bile bulabilir, gerekli bağlantıları kimseye ihtiyaç duymadan kendiniz de sağlayabilirsiniz. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..