Blog

Diş hekimliği bölümü

Diş Hekimliği Bölümü okumak isteyenlere tavsiyeler -1

 

Diş hekimliği, günlük hayatta kişilerin sık karşılaştığı bir meslek grubudur. Bu sebeple çoğu mesleğe oranla tanınırlığı yüksektir ve genel hatlarıyla kişiler tarafından bilinmektedir. Fakat mesleğe dair bilinenler yüzeysel olduğundan; meslek olarak düşünen kişiler için diş hekimliğinin çalışma imkânları, çalışma koşulları ve riskleri gibi birçok konunun netlik kazanması gerekiyor.Diş Hekimliği Nedir?

Diş hekimliği, aslında birçok mesleği içinde barındıran bir meslektir. Diş hekimi olan bir kişinin; bir zanaatkâr gibi el becerisine sahip olması, psikolog gibi hasta korkusunu gidermesi ve diş-diş eti hastalıklarını tedavi edebilmesi gerekmektedir.

Diş hekimliği bir tıp alanıdır ve ağız, çene, baş, yüz ve dişlerin yapısını, görevlerini ve hastalıklarını incelemektedir. Ayrıca hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici çözümler üreten bir bilim dalıdır.

Diş Hekiminde Olması Gereken Nitelikler

İnsanlar, severek yaptığı işlerde kendilerini daha çok geliştirebilmekte ve başarılı olmaktadır.  Genelde de becerisinin ve yeteneğinin yüksek olduğu konulara ilgi duyulmaktadır. Diş hekimliği için bu durumu düşünürsek; el becerisi yüksek, sosyal ilişkileri başarılı ve insanlarla içli dışlı olan bir kişi bu meslekte daha başarılı olabilir diyebiliriz. Bir diş hekiminde bulunması gereken özelliklere de göz atacaklar olursak;

1. Göz-El Koordinasyonu

Diş hekimleri küçük alanlarda çalışması gerektiğinden göz-el koordinasyonunun iyi olması daha başarılı bir hekim olmasını sağlayacaktır.

2. El-Parmak Becerisi

Ağız ve diş üzerinde işlemler yapan diş hekimleri, dar alanda ince işçilikler ortaya koymaktadır. Bunu sağlayan faktörlerden birisi de el-parmak becerisinin yeterli ve gelişmiş olmasıdır.

3. Renk Farklılıklarını Algılama

Günlük hayatta bize önemsiz gelen bazı küçük renk farklılıkları, diş hekimliği uygulamalarında önem arz etmektedir.

4. İletişim Yeteneği

Sağlık konusu insanları her daim tedirgin eden bir durumdur. Bu sebeple diş hekiminin iletişimi güçlü, insanların güvenini kazanabilen, hoşgörülü ve empati yeteneği yüksek kişiler olması mesleğinde başarılı olmasını sağlayacak yeteneklerdir.

5. Yeni Yöntemler Bulabilme

Alışılmış yöntemlere ek olarak yeni yöntemler ve çözümler üretmesi, diş hekimlerinin tedavi sırasında kullanacağı önemli bir yetenektir.

6. Bedensel Dayanıklılık

Günümüz teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da diş hekimlerinin harcadığı güç halen daha yüksektir. Uzun süre ayakta ve zor pozisyonlarda çalışması gerektiğinden kaynaklı olarak bedensel dayanıklılık bu meslek için önem arz etmektedir. Ayrıca meslek hastalıklarına yakalanma riskleri de yüksektir.

7. Yeniliklere Açık Olma ve Kendini Geliştirme

Her alanda olduğu gibi bu alanda da birçok yenilik ve değişim olmaktadır. Bu sebeple bunların takibini yapıp kendini geliştirmesi gerekmektedir.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..