Blog

diş hekimliği

Diş Hekimliği Bölümü okumak isteyenlere tavsiyeler - 2

Diş Hekimleri Ne İş Yapar?

Diş hekimlerinin iş kapsamları oldukça geniştir. Fakat günümüzde diş hekimleri kendilerini belli alanda uzmanlaştırarak sadece o konuda iş hayatlarını sürdürmektedirler. Diş hekimlerinin yapabileceği işlere kısaca değinecek olursak;

  • Takma diş yapma
  • Genel diş sağlığı
  • Diş ve diş eti hastalıkları
  • Diş ve diş eti ameliyatları
  • Diş için ölçü alma
  • Diş filmi çekimi
  • Diş teli takılması
  • Çarpık dişler için düzeltme olarak listeleyebiliriz.

Günümüzde de dikkat ederseniz diş hekimleri bu konulardan birkaçına yönelik çalışarak mesleklerini sürdürmektedirler.
 


 

İş İmkanları

Diş hekimliği bölümünden mezun olan kişiler, “Diş Hekimi” unvanını alırlar. Diş hekimliği, Türkiye’de ihtiyacın en fazla olduğu meslek dallarından birisidir. Bu sebeple hem kamuda hem de özel sektörde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Ayrıca üniversitelerde de çalışma fırsatı bulabilmektedirler.

Diş hekimleri belli bir süre çalıştıktan sonra yeterli sermaye sağlayabilirse genelde kendilerine ait muayene açmaktadırlar. Bu sayede kazançlarını yükseltmeleri mümkündür. İşsiz kalma durumunun en az olduğunu söyleyebileceğimiz bu sektör için kendilerini geliştirmelerinin de önemli olduğunu vurgulamakta fayda var.
 Diş Hekimliği Eğitimi

Diş hekimliği eğitimi, diğer lisans programlarına göre daha fazla eğitim almaktadırlar. Liseden sonra 5 yıl boyunca, Temel Tıp – Dişhekimliği ve Klinik Dişhekimliği olmak üzere iki aşamalı eğitim alınmaktadır. Bu beş yıllık eğitimleri boyunca teorik olarak eğitim alan öğrenciler aynı zamanda pratik açıdan da yetiştirilmektedirler.

Dişhekimliği eğitimi, ülkemizde 28 üniversitede bulunmaktadır. Temel Dişhekimliği eğitimi alarak hekimlik için temel tıp dersleri ile birlikte temel fen bilimleri dersleri de verilmektedir. Ayrıca meslek hayatında önem arz eden el becerilerini geliştirebilecekleri eğitimleri de almaktadırlar.

Dişhekimliği eğitiminin son iki yılında ise meslek ağırlıklı eğitimler alınmaktadır. Öğrencilerin mesleklerinde uzmanlaşmaları için teorik ve pratik uygulamaların olduğu ders programları uygulanmaktadır.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan diş hekimlerinin, meslek içinde uzman ve doktora sınavlarına girerek akademik kariyer yapmaları mümkündür. Akademik kariyer düşünmeyen diş hekimleri ise yüksek lisans yaptıkları dalda uzman veya doktoralı diş hekimi olarak mesleklerine devam edebilirler.
 

diş hekimliği hakkında bilmeniz gerekenler!

Diş Hekimleri Ne Kadar Kazanıyor?

Diş hekimlerinin gelirleri, ülkemizdeki diğer meslek gruplarına göre iyi düzeydedir. Gelir düzeyleri zamanla iniş ve çıkış gösteriyor olsa da ortalama olarak Türkiye standartlarına göre iyi ücretler aldıkları söylenebilir.

Diş hekimleri meslek hayatlarına ortalama 3.000 TL‘den başlayan ücretlerle giriş yapmaktadırlar. Tabii bu ücret özel sektör için geçerlidir. Bu ücretler kişinin uzmanlığı, çalışma saatleri ve müşteri çekmesine göre birkaç katına da çıkabilir.

Kamuda çalışan diş hekimleri ise performans ücretleri ve döner sermayeden gelen ücret olmadan ortalama 4 bin TL civarında maaş almaktadır. Bu tutar performans ücreti ve döner sermayenin de eklenmesiyle 7-8 bin TL civarına kadar yükselmektedir.

Diş hekimleri günlük ortalama 5-6 hastayı muayene ve tedavi etmektedir. Özel sektörde veya özel muayenesinde çalışan bir hekimin serbest ve esnek çalışma saatlerine sahip olması gibi bir durum olsa bile günlük ortalama 8-10 saat çalıştığı saptanmıştır.
 


Diş Hekimleri Hakkında Bazı İstatistikler

Diş hekimleri, hem çalışma koşulları hem de verilen ücret bakımından özel sektörü tercih etmektedir. Meslek hayatına başlayıp belli bir tecrübe ve müşteri potansiyeli oluşturan diş hekimlerinin de gerekli sermayeyi sağladıktan sonra özel muayene açmaları gibi bir durumda söz konusu olmaktadır. Durum böyle olunca hizmet veren diş hekimlerinin ortalama yüzde 65’lik kısmı özel sektörde veya serbest olarak meslek hayatlarını sürdürüyorlar. Fakat kamuya yapılan alımların artması ilerleyen yıllarda bu oranı aşağıya doğru çekebilir.

Türkiye’de hizmet veren diş hekimleri sayısına bakıldığında durum her ne kadar iç açıcı olmasa da her bir diş hekimi için 3.000 nüfus düştüğünü de söylemek gerekiyor. Bu da sanırım meslekteki açığın en net göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler!
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..