Blog

diş hekimliği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar 2

Diş Hekimliği ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!

Meslek tercihlerinde yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Birçok arkadaşımız için artık yeni bir sayfa açma vakti kimileri içinse son kez hayatını gözden geçirmek . Eğer son kez gözden geçirmek ya da açacağınız yeni sayfada hayatınızın geri kalanını diş hekimi olarak geçirmek istiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz demektir. "Diş hekimi nasıl olunur?" , "Diş hekimliği okumak kolay mıdır?", "Diş hekimlerinin kazançları iyi midir?" gibi sorular eminiz ki her birinizin aklından geçiyordur ve onları cevaplamaya geldik.

Öncelikle halk arasında yer alan klişelerden giriş yapalım. Diş hekimlerinin çok kolay para kazandığını iddia eden arkadaşlar mutlaka karşınıza çıkacaktır ama bu kesinlikle kocaman bir yalandır. 

diş hekimliği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
İlk olarak düşünmeniz gereken diş hekimi olmaya giden yolda atılacak ilk adımdır ve o da zaten üniversiteye geçiş sınavında minimum ilk 13-14 bin kişi arasına girmeniz gerektiği anlamı taşır ki 2 milyona yakın öğrencinin sınava girdiğini düşünürsek bu gerçekten inanılmaz bir başarı gerektiriyor. 

İkinci olarak hadi ilk 13 bine girdiniz diyelim , 5 yıl boyunca teori ve pratiğe dayalı bir eğitim modeli sizi bekliyor olacak. Hatta öyle bir şey ki birçok hekime göre daha kritik derslere eğilim gösterdikleri de doğrudur.

Üçüncü olarak ele almamız gereken bir başka konu ise, başı kanayan insanla dişi kanayan insanın doktorlar konusunda aynı hassasiyeti göstermemesi durumudur ki yapılan araştırmalara göre gelir dağılımı dahi ne olursa olsun dişlerine bakan insan sayısı pek de fazla değil ve bu da yine aynı durumda milyonlarca diş problemi ile karşılaşma potansiyeli demek oluyor.

Dördüncü konumuz ise Tıp Fakültesinde eğitim gören arkadaşların girdiği TUS'un DUS versiyonuna girmek zorundalar ve uzmanlık seviyesine ulaşma şansları eskiden yılda 2 iken artık yılda 1 olarak acı bir şekilde karşılarında duruyor. 


Uygulaması

diş hekimlerinin yaşadığı sıkıntılar
Yaptıkları işin kıymetini anlatmak için diş ağrısına da gerek yok. Diş eti problemlerinden tutun da her türlü ağız ve çene hastalıklarına kadar oldukça geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Teorik ve bilhassa pratik anlamda oldukça ağır bir meslek.Ayrıca birçok konuda yetkin hale gelebilmek için sürekli olarak almış oldukları 5 yıllık eğitim üzerine devam etmeleri gerekmekte. Mesela diş teli için ortodonti uzmanlığına sahip olması gerektiği gibi.


Konuyu böyle ele alacak olursak bu mesleğin nasıl yata yata para kazanılan bir meslek olduğuna kendinizi inandırabileceksiniz gerçekten merak konusu. Bu yüzden sınava bu hayallerle hazırlanan arkadaşlarımızı uyandırma vakti geldi de geçiyor. 

Kazanç konusunda ise, elbette kazançları iyi, ama giderleri de aynı seviyede arkadaşlar. Çünkü diş hekimliğinde kullanılan birçok malzeme yurtdışından tedarik ediliyor ve bu da döviz ile alım anlamı taşıyor. Ayrıca öğrencilik yıllarında çekilen zorlukların bir şekilde karşılığı da iyi olmalıdır elbette ama bu da garanti değil baştan söylemesi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..