Blog

Diyarbakır'da Öğrenci Olmak!

Diyarbakır'da Öğrenci Olmak!

Tarih ve kebap kokan şehir Diyarbakır'a öğrenci olarak yolunuz düşerse yabancılık çekmemeniz adına sizler için bazı araştırmalar gerçekleştirdik. 

 

 Temel Özellikleri;
Diyarbakır'da Öğrenci Olmak! 1
Şehrin kurulduğu alan 37. Enlemin 56 dakika kuzeyinde 40. boylamın 13 dakika doğusundadır. Denizden yüksekliği 650 metredir. Bu rakım bazı yerlere 640'a düşer, bazı yerlerde de 660'a yükselir.

Diyarbakır ili Güneydoğu Anadolu Bölgesinin orta kısmında Elcezire (Mezopotamya)'nın kuzeyindedir. Doğuda Siirt ve Muş, Güneyde Mardin, Batıda Urfa, Adıyaman, Malatya ve Kuzeyden Elazığ, Bingöl ileriyle sınırlıdır.
 İklimi ve Nüfusu;
Diyarbakır'da Öğrenci Olmak! 2
Diyarbakır'da sert bir kara iklimi egemendir. Yazları çok sıcak geçer. Ama, kış soğukları Doğu Anadolu'nda olduğu kadar şiddetli değildir. Bunun başlıca nedeni, Güneydoğu Toroslar yayının kuzeyden gelen soğuk rüzgarları kesmesidir. İl merkezindeki meteoroloji istasyonunun gözlemlerine göre, en sıcak ay ortalaması 31 derece, en soğuk ay ortalaması ise 1,8 derecedir. Diyarbakır nüfusu ise 2017 yılına göre 1.699.901'dir.
 Ulaşımı;
Diyarbakır'da Öğrenci Olmak! 3
Diyarbakır Demiryolu Şehir Merkezinde olup, şehir içi minibüsleri, otobüsleri ve taksi ile ulaşım çok kolaydır. Tren garına İstanbul Haydarpaşa Garından Diyarbakır’a düzenli seferler yapılmaktadır. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, Ankara - Diyarbakır/Kurtalan - Ankara arasında haftada 6 gün çalışır. Diyarbakır Havalimanı Yeniköy/Bağlar Merkez ilçemizde olup şehir merkezine uzaklığı 6km.dir. Havalimanımıza taksi, şehir içi minibüsleri ve otobüsleri ile Diyarbakır'ın her yerinden rahatlıkla ulaşılabilir. Diyarbakır'a Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya'ya uçak seferleri yapılmaktadır.Diyarbakır’dan Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk yapılabilir. Ayrıca orta doğu ülkelerine taksi ile yolculuk mümkündür.
 Gece Hayatı ve Festivalleri;
Diyarbakır'da Öğrenci Olmak! 4

Pek çok kişi Diyarbakır ilimizde gece hayatın sönük geçtiğini düşünür ve öyle sanır. Halbuki öyle değil hatta tam aksine Diyarbakır gece hayatı çok renklidir. Diyarbakır gece hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde bar, gece kulübü ve kafelerde geçer. Bunun dışında Disko ve diğer eğlence merkezleri bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi sabaha kadar devam eder. Nüfusun fazla olması, burada kocaman bir üniversite bulunması ve Kentin tarihi dokusu gibi etkenler birleştiğinde gece hayatın ne kadar parlak olduğunu düşünebiliriz. Bunun yanı sıra Diyarbakır’da Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali, Karpuz Festivali, Murat Şenliği, 14 Mayıs Şenliği gibi birçok aktivite bulunmaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..