Blog

Dolar kuru nasıl düşer

Dolar Nasıl Düşürülür? Pazarlamaya Giriş!

Son zamanların en fazla dikkat çeken konularından bir tanesi de döviz kurlarının yükselmesi durumudur. Herkesi tedirgin eden bu konular hakkında, devlet büyüklerinin de gerçekleştirdiği açıklamalar ya da çeşitli ekonomi kuruluşlarının gerçekleştirdiği hamleler tam olarak ne anlama geliyor ya da bir vatandaş olarak doğru olanı bulmak mümkün müdür derseniz mümkündür arkadaşlar.

Pazarlama, ekonomi ve iktisat bölümlerinde öğrenim gören kim varsa aslında bu durum hakkında bilgi sahibi olabilir. Ama merak etmeyin bizler sizlere bölüm okutmayacağız sizlere güzel örneklendirmelerle nelerin yapılabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz.

İlk olarak belirtmek gerekir ki, ülkemize dışarıdan giriş yapmış olan ürünlerin tüketilmemesi de bizim ülkemizin ekonomisine zarar verir bu yüzden o ürünler dış sermaye ile giriş yapmadıysa raflarda yerini almışsa tüketmeniz daha mantıklı olur. Yani X ülkeye sinirlenip o ülkenin ürünü ülkemizde satılıyorsa onu boykot etmek pek mantıklı olmaz. Ya da vergilendirmelerin arttırılması da yine aynı şekilde doğru bir yöntem değildir. Sadece günü kurtarmaya ve algıyı yönetmeye yarar da diyebiliriz. Büyük bir hata daha varsa o da dövizlerinizi bozdurmaya yönlendiren yetkililerdir. Hayır arkadaşlar bunlar doğru değil.


 

Yerli Markalaşma Neden Önemlidir?

Üretim, bir ülkenin ekonomisinin temelini oluşturur. Bir ülkede üretim ve marka üretme konusunda sorunlar yaşanıyorsa o ülke sadece temel düzeyde ticaret yapmaya mecbur kılınır ve bu da ülkemizde güç sahibi olan kişilerin vizyon konusunda kısıtlı olduğunu gösterir.

Basit bir örnek vermek gerekirse; domateslerin ketçap ya da salça şeklinde yurtdışına satılması yerine domates olarak yurtdışına yollanıp ülkeye salça olarak daha pahalı fiyata girmesidir diyebiliriz.

Ya da görsellendirerek anlatmamız gerekirse o da şu şekilde olur;


Boş bardağın değeri 50 kuruş iken üzerinde bu logoyu taşıyan bardağın değeri bir anda 8,25 TL olarak karşımıza çıkabiliyor.

marka bilinirliği

Sunum 

 sunum

Sunum birçok açıdan önemli. Bir ürün ne kadar mükemmel olursa olsun, onu bir şekilde pazarlayamadıktan sonra elde yine sıfır olur. Eğer yerelden globale bir marka üretmek istiyorsak ve karlılığın artması gerekiyorsa rekabete dahil olabilecek şekilde bir sunuma imza atmanız gerekir.

İhracat 

ihracat
İhracat, Dolar ve Euro'nun yükselmesinde çok ciddi eksiklik hissettiren unsurdur.Fakat ihracat konusunda söylenebilecek bir başka şey varsa o da ihraç edilecek ürünlerin talebi karşılayabilmesi için zamanında hazırlanmasını sağlayacak teknolojik ürünlerin de yine döviz kurları ile satın alınıyor olması da can sıkıcıdır.

Bir ürünün markalaştırılması ve global hale getirilmesi ise kesinlikle ama kesinlikle reklamdan geçer. Doğru reklam ile nelerin yapılabileceğini az çok herkes görebiliyor. Yani hiçbir şey hayal değil. 

Güvenlik
hal

Güven veren bir ülke yapısı söz konusu olduğunda, ya da tutarlı bir ekonomi söz konusu olduğunda yabancı yatırımcıların sermaye yatırma kaygısı olmaz ve bu da sıcak para akışının sağlanması anlamına gelir. Güvenliği hissettirme konusu da en basitin OHAL olarak adlandırılan Olağanüstü Hal olarak bilinen normal dışı yönetimsel kararlar yatırımcıları tedirgin eder ve bu da yatırımın gerçekleşmesini engeller.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..