Blog

Dolarla nasıl para kazanılır?

Dolarla nasıl para kazanırım? Yurt dışına nasıl iş yaparım?

Krizi fırsata çevirmek, dolarla para kazanmak.

Dolar, euro, sterlin hepsi yükseliyor. Pariteler, onlar bunlar, bir sürü farklı açıdan değerlendirilebilir. Yüksek teknoloji üretmediğimiz bir gerçek, belki de bu durumun en büyük sebebi bu. Peki biz bireysel olarak ne yapabiliriz? Oyunu kuralına göre nasıl oynarız? Bir öğrenci nasıl ya da yeni mezun nasıl dövizle para kazanabilir? Krizi fırsata nasıl çeviririz?

Yeni mezun yazılım ve bilgisayar mühendisi maaşlarını karşılaştıralım.

Kabaca yeni mezun yazılım-bilgisayar mühendislerinin Türkiye’de 3000 TL aldığını varsayalım. Bu da şu anın kuruyla: 650 ABD doları yapıyor.

Not: Bu yazıyı yazarken bile kur değiştiği için Pi’yi 3.14 doları 4.65 aldım.

Örneğin, yüksek nitelikli göçmen işçi(http://www.altadvocaten.nl/tr/firmalar-2/yuksek-nitelikli-isci/) programıyla yazılımcı kabul eden Hollanda’da bu rakam aylık, tatil parası hariç min. 3229 dolar. Türk lirasıyla 15.000 TL ye geliyor. E Hollanda’ya gidersek masraflarımız da çok olacak, kiralar pahalı vb. dediğinizi duyar gibiyim.

Burada hemen UniverList mentörlerine sorduk :) İsveç, Kanada, Fransa, Polonya ve Almanya’da yaşayan mentörlerimizin gelir ve giderleri arasındaki farka TL olarak bakarsak, 10.000 TL’nin üstünde. 

***Haziran ayı içerisinde, 10 ülkeden 10 mühendis ile yurt dışında çalışma konulu röportajlarımızı yayımlayacağımızı şimdiden bildirmek isterim.

Yurt dışında yaşayamam, Türkiye’den yurt dışına nasıl çalışırım?

 

Remote Jobs. Uzaktan çalışmak.

En basit anlatımla, oturduğunuz yerden, pijamalarınızla, şort tshirt, iş yapmak.

“Dolarla para kazanıp, TL ile yemek”. Bu alanda yazılımcıların ve tasarımcıların işi daha kolay.

Peki remote iş nasıl buluruz?

Türkiye direktörlüğünü Sinan Ata’nın yaptığı CrossOver güzel bir oluşum. Crossover uzaktan çalışan ekipler kuran bir platform. Açık iş ilanlarına ve maaşlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi maaşları, listeye bakarsak yıllık 30.000 dolardan başlıyor.  Aylık 12.000 TL’nin üstünde bir başlangıç maaşı, kafeden, sahilden, odamızdan çalışmak için hiç fena değil. Deneyimli mühendis maaşları yıllık 100.000 dolara kadar çıkabiliyor.

Linkedinde Remote Jobs araması yaparsak, Türkiye’den de bir çok ilanın olacağını göreceğiz. Bu aramayı tüm dünyada yaptığımızda aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaşacağız. 

Link: https://www.linkedin.com/jobs/search/?keywords=remote&location=Worldwide&locationId=OTHERS.worldwide

Remote iş aramak için faydalanabileceğiniz bazı siteler:

remoteok.io

weworkremotely

glassdoor 

- remote.co

- indeed

- jobspresso

- flexjobs

- remotive

- linkedin jobs

Automattic, Buffer, Edgar, Groove, Ghost, InVision, Hubstaff, Toggl, Doist, Zapier, Toptal, Trello, Basecamp gibi bilindik şirketler, %100 remote çalışma felsefesini benimsemişler ve tüm çalışanları remote.

Remote çalışmak ile freelance çalışmak arasındaki fark nedir?

Remote çalışmayı, belirli bir dönem bir şirket için düzenli çalışmak olarak düşünebilirsiniz. Şirketin bir kontrol prosedürü olabilir, iş takip, yazışma prosedürlerinize uymanız gerekebilir. Hatta ekranınızı, kameranızı takip ettikleri versiyonları da biliniyor.

Freelance ise, proje bazlı olarak farklı projelerde çalışmak olarak nitelendirilebilir. Aylık ya da yıllık bir maaşı yok. Genelde proje bazlı, daha profesyonelseniz saatlik olarak kendinizi fiyatlandırırsınız. Saatlik ücret 15 dolar seviyesinden başlayıp 250 dolar’a kadar çıkabilir.

Nasdaq’ın istatistiklerine göre 2020 yılında çalışanların %43 ü freelance olacak.

Junior yazılım mühendislerinin amerikadaki ortalama maaşı $119.000 dolar. (Moral bozmamak için burada TL hesabı yapmayacağım.)

Yine istatistiklere göre freelance çalışanların %41’i ömür boyu freelance çalışma tercih edeceklerini söylüyor.

Freelance iş bulmak için kullanabileceğiniz yabancı sitelere; freelancer.com ve upwork.com’u örnek verebiliriz. Hatta Türkiye’de bionluk olarak bilinen girişimin global versiyonu olan fiverr.com bile iyi bir tercih.

Yazılım Evi Kurmak

Arkadaşlarınızla yazılım evi kurup, yurt dışına proje üretmeye başlayabilirsiniz. Bu alanda öncü olan Hintli girişimleri incelemenizi şiddetle öneririm. Tabi öncesinde öğrenmeniz gereken dinamikler var. Agile çalışma yöntemlerini incelemek, Scrum vb. methodların felsefesini kavramak, kullanıcı deneyimi makalelerini okumak ve yeni teknolojileri incelemek güzel bir başlangıç olabilir. Eğer başarılı olursanız, yurt dışına iş yaparak hem bu kur farkından faydalanıp refah seviyenizi arttırabilir, hem de globalde başarılı bir şirkete sahip olursunuz, biz de sizinle gurur duyarız.

Start-up Kurmak

Fikrinizi hayata geçirip, satılabilir servise sahip bir web sitesi ya da mobil uygulama yapmak için önünüzde hiç bir engel yok. Örneğin univerlist i açtığınızda sağ altta göreceğiniz hotjar uygulamasına biz aylık 199dolar ödüyoruz, aynı işi yapan bir Türk girişimine neden para vermeyelim? Software as a service (SaaS) mantığını şimdiden öğrenip, aklınızın bir ucunda olmasını öneririm.

https://angel.co/saas ve http://saas1000.com/ adreslerinden saas girişimlerini inceleyip, bu Türkiye’de tutar dedikleriniz için hiç durmayın yola koyulun. (Not: Buna klonlama diyoruz, yüksek teknoloji olmuyor.)

Bilginiz, yeteneğiniz ve iyi ortaklarınız varsa sizlere bu yolda yardımcı olacak yatırım ağlarını sonraki yazılarda sizlere tanıtacağız..

Peki her şey bu kadar kolay mı?

Kendimizi geliştirmemiz için şu an karşısında olduğunuz bilgisayar ya da telefon yeterli. Bahane yok.

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Şimdilik udemy, udacity, edx, skillshare, coursera, pluralsight gibi kaynakları sizlere önermekle birlikte bu kaynakları kapsamlı tanıtacağım gelecek yazılardan haberdar olmak için, bu yazının en altından e posta listesine abone olabilirsiniz.

Ama bunlar ingilizce?

Evet İngilizce şart. Hem dolarla para kazanayım, hem ingilizce bilmeyeyim biraz zor.

İngilizcenizi geliştirmek için, cambly, englishninjas, duolingo, busuu, vb. girişimler ile başlayabilirsiniz. 

Bu yazıda kısa kısa bahsettiğimiz konuları detaylandıracağımız yazılardan haberdar olmak için aşağıya e posta adresinizi bırakmayı unutmayın.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Murat Ödemiş

Murat Ödemiş

[email protected]

UniverList Kurucu, Bilgisayar Mühendisi, Doktora Adayı

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..