Blog

Dövme sanatı

Dövme yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler!

Jenerasyonlar arası geçişin tekerrür ettiği dönemlerden birindeyiz yine. İnsanlar artık tarzları konusunda bir şekilde yine geçmişte varolan bir şeyin yeniden yorumlanarak karşımıza çıkmasını bekler oldu. Bazı konularda ise insanlar daima sabit kaldı sadece yorumlamaları farklı oldu. Küpe gibi, dövme gibi…

Dövme, bir zamanlar insanların en büyük isteği ama bir o kadar da korkusuydu. Fakat şimdi teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyaların varlığı ile insanlar dövme konusunda oldukça fazla cesur davranmaya başladı. 

Dövme bu kadar popüler hale gelmişken de grafik tasarım okuyan insanlara yeni bir iş alanı doğmuş oldu ve şehirlerde bu konularda gerçekleşen ciddi sayı artışı dikkatlerden kaçmamıştır. Ama haklılar, neticede büyük bir talep söz konusu ve bunu bileğine güvenen karşılayabilmeli.

Dövmeci gözünden baktıktan sonra bir de potansiyel müşteri olarak devreye girelim ve dövme yaptırmak isteyecek olan arkadaşlarımıza bazı tavsiyelerde bulunalım. Bu sorunları oldukça fazla yaşayan insan söz konusu olduğundan kulak vermenizi tavsiye ederiz arkadaşlar.

1- Yaptıracağınız dövme modelini Google veya Pinterest gibi sitelerden aratmayın.Tabii herkes ile aynı dövmeye sahip olmak sizin için sorun değil ise biz size mani olmayalım!

2- Instagram üzerinden size ilham veren sanatçıları takip edin.

Birçok dövme sanatçısı instagram hesaplarını portfolyo olarak kullanırlar. Eğer gerçekten stilini beğendiğiniz bir dövme sanatçısı bulursanız onunla iletişime geçip size yardım etmesini söyleyebilirsiniz. Birçok dövme sanatçısının birine çizmek için sabırsızlandığı tasarımları olduğuna eminiz. Ayrıca fotoğrafların altına bırakılan yorumlara da göz atın. Mutsuz bir müşteri asla lafını esirgemez.

3- İyi bir dövme ucuz değildir ve ucuz bir dövme iyi değildir.Bir dövmenin fiyatı vücudunuzda kapladığı yere, şekline, boyutuna ve dövme sanatçısının harcadığı emeğe göre değişir. 

4- Dövme yaptırmadan önce mekâna uğrayın.


Mekânın temizliğini ve duvarda yer alan işleri kontrol edin. Çalışanların arkadaş canlısı olup olmadığına da dikkat edin. Burada bir randevu alıp nasıl bir dövme istediğinizi ve size ne kadara mal olacağını öğrenin.

5- Eğer yazı yazdıracaksanız imla kontrolü yapın.


Dövmenin tamamına bakarken detayları unutmayın. Eskizler sırasında birkaç değişiklik olabilir. Son haline bakarken mutlaka yazılışın doğru olduğuna dikkat edin. Kimse imla hatası gibi gezmek istemez.

6- Kaburganız, ayaklarınız ve poponuz en çok acır.Eğer bu bölgelerden birine dövme yaptırmayı düşünüyorsanız daha sonrasında içebilmek için yanınıza Advil gibi bir ağrı kesici alın. (Dövme yaptırırken bu ilacı kullanmanız kanınızı inceltir ve daha çok kanamaya yol açar)

7- Elinizdeki ve ayağınızdaki dövmeler daha çabuk solar.El ve ayak deriniz kendini daha çabuk iyileştirdiği için mürekkep vücudunuzun geri kalanına göre daha az dayanır. 

8- Omzunuzun ve kalçanızın arasındaki bölge dövme yapmanın en zor olduğu yerlerden biri.Hem müşteri hem de sanatçı sıklıkla ara vermek zorunda kalır. Zor ve acı verici bir işlemdir. Çok fazla hareket etmemeniz ve bayılmamak için düzenli nefes almanız gerekir.

9- Lazer ile dövme çıkartmak yaptırmaktan çok daha acı verici.Eğer dövme yaptırma konusunda kararlı değilseniz biraz daha bekleyin. Pişman olduğunuz bir dövmeden kurtulmak düşündüğünüzden çok daha acı verici. Eski dövmeniz üzerine yenisini yaptırabilirsiniz, ama bu daha iyi görüneceği anlamına gelmez.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..