Blog

Down sendromlu muhteşem insanlar

Down sendromuna bakış açısını değiştiren 10 insan

21 Mart, Down Sendromlular günü olarak biliniyor. Down sendromu genel yargı olarak hastalık gibi algılansa da aslında Down sendromu genetik bir farklılıktır ve hastalıkla alakalı bir durum söz konusu değildir. Hatta öyle bir şey ki, Down Sendromlu insanların bizlerden eksiği değil aksine fazlası vardır. Birleşmiş Milletler’in 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler, bu genetik farklılığının daha da tanınmasına yardımcı oldu. Farkındalığın ’21 Mart’ gününde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel.

21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye’de ise rakamların kesin olmaması nedeniyle 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.
21 Mart günü de yaklaşmışken sizlere Down sendromlu olup harikalar yaratmış birkaç arkadaşımızdan bahsedeceğim. Çünkü fazla kromozom her zaman fazla sorumluluk getirir ve bu isimlerin her biri bu sorumluluklarını fazlasıyla yenmiş durumda. 

1. Megan McCormick

ABD’de bir teknik üniversiteden onur derecesi ile mezun olan Down sendromu ilk kişidir. Megan, geçtiğimiz yıl Kentucky’deki Bluegrass Community Teknik Üniversitesi’nde bölüm birincisi oldu. Meghan’ın hayali  küçük çocukları eğitmek ve onlara rol modeli olmak.

2. Valentina Guerrero

 2012 yılının dünya çapında bilinen en genç ve en popüler modellerinden biri oldu. Onun sevimli gülümsemesi sadece iki gün içerisinde bütün dünyaya yayıldı ve Valentina, her modelin hayallerin süsleyen People dergisine kapak olabilmeyi başardı.

3. Ayelén Barreiro

Arjantinli ünlü Marcelo Tinelli’nin ev sahipliğinde Güney Amerika’nın en popüler dans gösterilerinden birine dansçı olarak seçildi.

4. María José

15 yaşındaki María José’ye ise Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa başkanlık kuşağı taktı. Tarihte ilk kez, Down sendromu olan biri daha kapsayıcı ve eşit bir dünyayı destekleyen bir ulusun istekliliğini temsil eden bu onuru taşımak için seçildi.

5. Pablo Pinado

38 yaşındaki,İspanyol, Avrupada üniversite eğitimini tamamlayan ilk Down sendromlu.  Aldığı öğretmenlik eğitiminin yanısıra, aynı zamanda aktör.  2009 San Sebastian Film Festivalinde,  “Yo También,” adlı filmde oynadığı rol ona en iyi oyuncu ödülü kazandırdı. Pablo dünyanın birçok yerinde farklılıklara dikkat çekmek için eğitimler vermektedir. Aynı zamanda kendi eğitim yaşantısını anlattığı bir kitabı yayınlanmıştır.

6. Angela Bachillier

2013 yılında, Down sendromlu ilk kadın belediye meclis üyesi olarak seçildi. Şu aralar İspanya Valladolid’a Ayuntamiento belediyesinde çalışıyor ve siyasi kariyerine devam etmesi bekleniyor.

7. Eli Reimer

2012 yılında Everest Dağı’nın tepesine ulaşan Down sendromlu ilk kişi oldu. Babasının yanında tam bir yıl süren bu hazırlık süreci, fiziksel gücün ve zihinsel odaklanmanın kararlılık ve disiplin ile harmanlandığı sürece başarı elde etmenin hiç de zor bir şey olmadığını gösterdi.

8. Groesser Owen

 Down sendromlu genç basketbolcu, kendine özgü hareketi ile başardığı ilan edildi. Yeteneği her sporcunun hayallerini süsleyen ESPN Spor Merkezi’nin de dikkatini çekti.

9.Katie Higgins 

O bir zumba öğretmeni. Katie'nin kardeşi kanserden ölünce annesi ile depresyon tedavisi için zumba derslerine katıldı. Kendini oldukça geliştiren Katie, ona ayrılan özel bir oda'da ilk derslerini vermeye başladı. 

10. Zhou Zhou

Zhou Zhou'nun olağanüstü bir yeteneği var. O bir orkestra şefi. Çocukken babası ile provalara giden Zhou orada dinlediği müziklere eli ile eşlik etti. Ve bi gün belgeselci bu el hareketlerini fark edip asistanına söyledi o da şaşkınlık ile Zhou'ya söyledi. Gerisi ne mi oldu ?

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..