Blog

Dünya Haberleşme Sektörüne Damga Vurmuş Bir Türk "Erdal Arıkan" !

Dünya Haberleşme Sektörüne Damga Vurmuş Bir Türk "Erdal Arıkan" !

Belki hala birçoğunuz kim olduğunu bilmiyordur dedik ve kendisini sizlere tanıtmak istedik. Geçtiğimiz 2018 yılında tüm dünya onu konuştu, telekomünikasyon devrimini gerçekleştiren yani 5G teknolojisinin babası diye hitap edebileceğimiz isim Erdal Arıkan ve başarı yolculuğu!
 Erdal Arıkan kimdir?
5g'nin babası erdal arıkan 1
1958 yılında Ankara'da dünyaya gelmiş olan Erdal Arıkan'ın hikayesi, 1976 yılında üniversite sınavı birincisi olarak ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanarak başlamıştır. Arıkan, Türkiye’deki o yıllardaki olaylar nedeniyle ODTÜ’nün kapanması üzerine ABD’de Caltech Üniversitesi’ne gider.

İkinci sınıfa geçmesiyle birlikte eğitimine devam eden Arıkan, üç yılda çok yüksek not ortalamasıyla mezun oldu.

MIT’de master ve doktorasını tamamlayan Arıkan, o yıllarda IEEE’nin 1966’da aynı ödülü alan hocası Robert Galger’la birlikte çalıştı.

1985’de University Of Illinoiss’de çalışmaya başlayan Arıkan, 1987’de Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş yıllarında Türkiye’ye döndü.

 Kutupsal Kodlar
5g'nin babası erdal arıkan 2
Dünya telekomünikasyon sektörü, sadece insanların değil cihazların da birbiriyle haberleşmesine olanak sağlayacak 5G’ye geçmeye hazırlanırken, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arıkan, “kutupsal kodlar” buluşu ile ABD merkezli uluslararası kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE), en prestijli ödülü olan IEEE Richard W. Hamming Madalyası ile onurlandırıldı.

Ödüllerin ardı arkası kesilmezken, teknoloji devlerinden Huawei kendisini "kahraman" ilan ederek ayaklarına kırmızı halılar serip onurlandırdı. 


 


Kendisinin kahraman ilan edilmesinde rol oynayan kutupsal kodlar projesi acaba nedir diye merak ediyorsanız, işte yanıtı!
 1948’deki Teoriden sonraki en büyük adım atıldı

Erdal Arıkan Enformasyon teorisinin temelinin 1948’deki makalesiyle matematikçi Shannon tarafından atıldığını anlatıyor. Shannon’un dijital dünyada veri iletiminin teorik sınırlarını belirlediğini ve bu sınırlara ulaşabilecek bir kodlama tekniğinin bulunabileceğini belirtti.

Sahonnon’ın buluşuyla verinin ne kadar sıkıştırılabileceğini ve ne kadar iyi kodlanabildiğini ortaya koyduğunu belirten Arıkan, ancak iletişimin sınırlarına ulaşabildiği teorik olarak kanıtlanmış bir tekniğin Erdal Arıkan’ın çalışmasına kadar bulunamadığını bildirdi.

Erdal Arıkan'ın bu çalışmaları neticesinde Shannon'un üst sınırları ortadan kaldırılıyor ve veri aktarım hızı artış sağlıyor bu da yeni jenerasyon telefonlara fonksiyonel açıdan kolaylık sağlıyor.


Erdal Arıkan ve bugüne dek ülkemizin adını üst seviyeye taşıyan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..