Blog

Dünya Kupası

Dünya Kupası Tarihinin En Eğlenceli Şarkıları! Müzik Dersine Giriş!

Dünya Kupası'na sayılı günler kala herkeste heyecanlı bir bekleyiş hakim oldu. Her ne kadar ülkemiz adına yok denecek kadar az izleme şansına sahip olmuş olsak da Dünya Kupası adından da belli olduğu gibi herkesi bir araya toplayan muazzam bir etkinliktir. FIFA 2018 Dünya Kupası Rusya ev sahipliğinde gerçekleşecek ve ilk maç ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında gerçekleşecek ve yaklaşık bir ay boyunca futbol konusunda doyuma ulaşacağız diye ümit ediyoruz. 

Gönül isterdi ki bizler de kırmızı beyaz formalarımızla takımımızı destekleyelim ama olmadı, gelin bu konuda enseyi karartmadan önce hep birlikte Dünya Kupası'na anlam katan bir şeye göz atalım. Tabiki de o efsanevi müziklerden bahsediyoruz. 

Müzikler hakkında listemize geçmeden önce sizlere bahsetmek istediğimiz birkaç bilgi var ki bunların birçoğu aslında konservatuar dersleri arasında yer alıyor. Bu derslerin teması ise latin müziklerinin insan üzerinde sahip olduğu etkisidir. Bu etkinin bir kısmı elbette Dünya Kupası sayesinde gerçekleşmiş olacak ki birçok müzik latin müziği temeli üzerine yazılmış. Ama asıl sebebi, müziğin altına serilen ritim tonlarından geliyor arkadaşlar. Kıvrak olma durumu da aslında eklenen ritimlerin insanlarda kıpırtı yaratması ve vücudun birçok noktasına dokunması ile doğru orantılıdır. Yani Bpm olarak adlandırılan vuruş sayısı bir yana sayı arttıkça insanlarda bir coşkuya sebep olabiliyor. Yani melodik bir müzikten ziyade burada aslolan şey ritmin ta kendisidir .


Dünya Kupası Tarihine Geçmiş 9 Efsanevi Şarkı

9. Herbert Grönemeye - Celebrate the Day (2006)

 

 

8. Il Divo and Tony Braxton - The Time of Our Lives (2006)

 

 

7. Pitbull ft. Jennifer Lopez & Claudia Leitte - We Are One (Ole Ola) (2014)

 

 

 

6. Shakira ft. Wyclef Jean - Bamboo (2006)

 

5. Jennifer Lopez - Let's Get Loud (2002)

 

4. Shakira ft. Carlinhos Brown - La La La (Brazil 2014)

 

 

3. K'naan - Waving Flag (2010)

 


2. Shakira - Waka Waka (This Time for Africa) (2010)

 

1. Ricky Martin - La Copa De La Vida (1998)

Genel anlamda şarkılar hakkında bir şeyler söylemeyiz ama bu şarkının yeri çok başkadır. Aslına bakarsanız latin müziğinin bu denli Dünya Kupalarına damga vurmasının altında yatan asıl sebep Ricky Martin'in bu efsanevi uyarlamasıdır.Fransa 98'i hatırlayan hatırlamayan herkesin ezbere bildiği bu şarkının üzerine henüz daha başarılı bir yapım gelmiş değil. Uno, dos, tres ale ale ale... 


Evet arakadaşlar belki kupa dışındayız ama bu şarkıyı bonus olarak paylaşmazsak şarkıya ve hatıralarına ayıp etmiş oluruz. Evet Tark ve bir oluruz yollarında şarkısı kesinlikle Dünya Kupaları tarihinde yerini almış enfes bir şarkıdır. 
 Listeye genel olarak baktığımızda Ricky Martin, Shakira ve Jennifer Lopez'i görüyoruz. Ricky Martin'in bir şarkısı daha kupa tarihinde yer aldı ama o şarkı bu kadar etki yaratmadığı için kendisini tek şarkı ile listeye taşıdık. 

Şarkıları dinledikten sonra aklınıza müzik dersinde öğrendikleriniz de gelsin... 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..