Blog

dil

Dünya üzerinde en fazla konuşulan 5 dil

Bir önceki yazımızda birden fazla dil bilmenin ne gibi faydaları olabileceğine değinmiştik. Şimdi de sizlere öğrenmek isteyebileceğiniz ya da iş hayatınızda fayda sağlayabileceğiniz birkaç dil önerisinde bulunacağız.

Bu öneriler genel olarak iş hayatınıza katkı sağlayabilir bu yüzden dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Dünya üzerinde en fazla konuşulan diller aynen şöyle ;


1. Çince

1. Çince (Mandarin)

Dünya dilleri arasında en çok konuşulan dil Çince’dir. Şaşırmadığınıza eminiz çünkü Dünya'nın en kalabalık ülkesi olan Çin'dir. Dünya üzerinde 2 milyara yakın insan Çince konuşuyor.

2. İngilizce

2. İngilizce

Global dil olarak tüm Dünya ülkeleri tarafından ortak dil olarak kabul edilen İngilizce 2. sırada. Dünya üzerinde yaklaşık 430 milyon insan birincil dili olarak İngilizce’yi kabul ediyor.

Dünyada İngilizce bilen insan sayısının 1.5 milyarı aşkın olduğu tahmin ediliyor. Bu anlamda en yaygın dil İngilizce fakat resmi dili İngilizce kabul edilen ülkelerde bile yaşayan insanların bir kısmının anadilleri başka.

3. İspanyolca

3. İspanyolca

Sömürgecilik geçmişine sahip olan bir tarihe sahip olan ülkelerden biri olan İspanya'nın dili sömürgelerinden doğan sebeplerden İspanya 3. sırayı alıyor. Bu rakam yaklaşık 270 milyon olarak kabul ediliyor. Toplamda 22 ülke bu dili konuşuyor. Ayrıca bu dile dikkat çekmemiz gereken bir başka noktası ise latin dillerinden bir tanesini öğrenirseniz geri kalan diller olan Portekizce, İtalyanca ve Fransızca'yı da kolayca kavrayabilirsiniz.

4. Hintçe

4. Hintçe

Resmi dilleri İngilizce olmasına karşın Hintlilerin bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Dolayısıyla Hintçe en çok konuşulan diller arasında 4. sırada. Dünya'nın en kalabalık ikinci ülkesi olarak da dikkat çekiyor.

5. Türkçe

5. Türkçe

Ural Altay grubunun Altay dilleri arasında yer alan Türkçe dünyanın en zengin dili arasında. Dünya üzerinde yaklaşık 220 milyon insan Türkçe konuşabiliyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..