Blog

Dünya üzerinde Öğrenci Bütçesini Sarsmayan En İyi 5 Öğrenci Şehri!

Dünya üzerinde Öğrenci Bütçesini Sarsmayan En İyi 5 Öğrenci Şehri!


= 4- Tomsk
en ucuz 5 öğrenci şehri 1

En İyi Öğrenci Şehirleri endeksinde genel olarak 73. sırada yer alan Tomsk, Rusya'daki diğer kentler Novosibirsk ve St Petersburg ile birlikte 2019'da uygun fiyatta dördüncü sırada yer aldı. Tomsk, 1960'lardan itibaren sanatçı, yazar ve film yönetmenleriyle doluyken “Sibirya'nın kültürel başkenti” unvanını aldı ve bugün halen Sibirya'da büyük bir eğitim, bilim ve inovasyon merkezi olarak tanınmaktadır. Şehir, her ikisi de dünyadaki en iyi 400 üniversiteye sahip olan, dünyaca ünlü iki üniversiteye, Tomsk Devlet Üniversitesi ve Tomsk Politeknik Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Tomsk’un önde gelen kurumlarından birinde okumakla ilgileniyorsanız, uluslararası lisans öğrenim ücretleri yıllık ortalama 2.600 ABD Doları tutarındadır.
 


= 4- St. Petersburg
en ucuz 5 öğrenci şehri 2

Petersburg, Rusya’nın ikinci büyük şehridir (elbette Moskova’dan sonra) ve beş milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapar. 2019 yılında şehir sıralamasında 66. sırada yer alan, dördüncü sırada yer almak için uygun fiyat göstergesinde dört sıraya yükseldi ve üç önde gelen üniversitesinde yıllık ortalama 2.600 ABD Doları tutarında eğitim ücreti aldı. Numbeo'ya göre, bu hayranlık uyandıran şehirde eğitim almak isteyen öğrenciler, kentin yaşam maliyetinin Rusya'nın başkenti Moskova'da olduğundan yüzde 28,2 daha ucuz olduğunu öğrenmekten memnun olacaklardır. Her ne kadar St Petersburg’un genel olarak en iyi skoru uygun fiyatta olsa da, bu yılki en büyük gelişme, öğrenciler arasındaki popülerliği yansıtan 2019’da 16 sıra yükselen öğrenci görüşü göstergesinde.
 


3- Wroclaw
en ucuz 5 öğrenci şehri 3
Sansasyonel mimarisi ve çeşitli kafe ve restoranların bir bolluğu olan, Polonya'nın dördüncü en büyük şehri olan Wroclaw uygun fiyat göstergesinde üçüncü sırada yer alıyor ve 2019'da 108'de QS En İyi Öğrenci Şehirler endeksinde yeni bir giriş. Wroclaw'da okumak isteyen öğrenciler, Polonyalı öğrenciler ve aynı giriş sınavlarına girmek isteyen ve Polonyalı bir dersi okumak isteyen uluslararası öğrenciler için yüksek öğrenimin ücretsiz olduğunu duymaktan memnuniyet duyacaklardır. Ancak, İngilizce öğrenmeyi tercih ediyorsanız, eğitim ücretleri başka bir yerde bulacağınızdan çok daha düşük. Wroclaw'da yaşama maliyeti de nispeten düşüktür; Numbeo, merkezde yaşayan tek bir kişi için aylık kira tutarının ortalama 597 ABD Doları civarında olacağını tahmin ediyor.
 


2- Kuala Lumpur
en ucuz 5 öğrenci şehri 4

Malezya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kuala Lumpur, ikinci koşusu için uygun fiyatta dünyada ikinci sırada. Ayrıca, bu yıl en iyi öğrenci şehirlerinde toplam 29. sırada yer alan Kuala Lumpur’un beş dereceli üniversitesinden birinde öğrenim ücretleri uluslararası öğrenciler için yılda ortalama sadece 2,500 ABD Doları olacak. Şehir merkezinde yaşamak isteyenler için, tek yatak odalı bir daire ayda ortalama 568 ABD Doları tutarındadır (Numbeo'ya göre). Kuala Lumpur ayrıca, Mercer of Living Mercer Yaşam Maliyetleri Anketi'nde, gider açısından 209 ülkenin 141’si olarak alınabilirliği bakımından iyi bir konumdadır.
 


1-Budapeşte
en ucuz 5 öğrenci şehri 5

Dünyanın önde gelen üç üniversitesine sahip ve üç milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Macaristan'ın başkenti 2019'da satın alınabilirlik kategorisinde bir kez daha birinci sırada yer aldı. Budapeşte, QS En İyi Öğrenci Şehirlerinde toplamda 43'üncü sıraya yükseldi. arzu edilebilirlik ve öğrenci karması göstergeleri (her ikisi için de küresel zirvedeki 60'da görünmektedir).

Budapeşte, uluslararası öğrencilere yılda ortalama 1.400 ABD doları harcayacak (diğer birçok eğitim yerinden çok daha düşük). Şehir ayrıca Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması'nda 209 ülkeden 164'üncü sırada yer almaktadır. Budapeşte'de okurken beklediğiniz aylık harcamaların bir tahminini almak için, StudyinHungary.hu’nun diğer Macar şehirlerindeki maliyetler hakkında bilgiler içeren yaşam maliyeti hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..