Blog

Mimarlık

Dünyaca Ünlü Mimarlar Tarafından Yapılan 5 Başarısız Bina

Kimse mükemmel değildir. Dünya çapında ürettikleri kusursuz eserler sayesinde ünlenmiş mimarlar bile                                       

 1.  Walt Disney Konser Salonu, Frank Gehry

Gehry, Los Angeles’taki Walt Disney Konser Salonu’nu tasarlamadan önce, Bilbao’daki simgesel Guggenheim müzesini tasarladı. Müzenin tasarımında, çok ilgi çekici olan parlak titanyum kullanmıştı. Disney Konser Salonu benzer bir çalışma istedi. Ancak hesapta olmayan bir şekilde, kavisli metal kaplama, güneş ışınlarını çok fazla yansıttı. Bu durum sıcaklık yükselmesine ve trafiği etkileyecek şekilde çevreye ışık yansıtmasıyla sonuçlandı. Grey ve ekibi bu sorunu çözmek için 180000 dolarlık bir bütçe harcamak zorunda kaldı. 

2.  Fallingwater (akan su), Frank Lloyd Wright

Nehir üzerinde su sesleri arasında peri masallarından fırlamış büyüleyici bir mimari. Masalda ki kötü adamımız ise nem. Bu zahmetli inşaatı yaptıran Edgar Kauffmann, bir süre sonra ciddi bir küf sorunu ile karşılaştı. Şelale üzerinde uzanan konsol, daha inşaat bitmeden deforme olmaya başlamış ve 50 yıl sonra ciddi sapmalar meydana gelmiştir. Hatta, inşaat çerçevesinin kaldırılmasıyla birlikte terastaki korkulukta iki büyük çatlak ortaya çıktı. Şimdi müze olarak saklanan ev restore edilerek Pennsylvania Conservancy tarafından korunuyor. Konsolu desteklemek için metal kafesler eklendi Tüm sıkıntılarına rağmen, modern mimarisinin bir başyapıtı olmaya devam ediyor.

3. Palau de Les Arts Reina Sofia, Santiago Calatrava 

4.   Westside Bruennen, Daniel Libeskind

Alışveriş ve eğlence merkezi olarak düzenlenen Westside, Bern kentine uzanan bir otoyolda kentsel ölçekte bir projedir. Proje Libeskind tarafından tasarlanmış ve kentin en ünlü geçidi ve simgesi haline gelmiştir. Oldukça dikkat çekici bir mimarisi vardır. Fakat bu eserinde 2 büyük kaza yaşanmıştır. Alçıpan tavan ilk seferinde bir fastfood restoranına, diğerinde ise kapalı yüzme havuzuna yıkılmıştır. Ve yaralanmalara neden olmuştur. 

5.  Guangzhou Opera Center(opera merkezi), Zaha Hadid

Bu yapının hatasından bahsetmeye başlamadan önce mimarı azat edebiliriz. Çin’in Guangzhou şehrinde ustalık eseri olan moderni ihtişamlı ve geometrisiyle ilgi çeken bu opera binasının herkesi büyüleyen yanı, ana salonun yıldızı gökyüzüne benzer tavanı. O büyülü tavanın altında güzel bir performans izleme hayali kuruyorsanız, kurmayın. Açılıştan 1 yıl sonra tavanda ki camların yerinden çıkıp düşmüştür. Bu mimari bir hatadan çok müteahhitlerin malzeme seçiminde ki hatasından kaynaklı bir sorundur. 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..