Blog

tercümanların bilmesi gereken 5 dil

Dünyada En Fazla Konuşulan 5 dil! Tercümanlık 101

Tercümanlık, diller arası çeviri gibi görünse de aslında kültürler arası köprü kurma niteliğine sahip olan bir iş alanıdır. Çünkü birbirini anlamayan insanların aynı çatı altında toplanmasını sağlıyorlar ve bu gerçekten güzel bir şey. Öte yandan iyi bir tercüman olmak için ve kültürler arası daha geniş köprüler kurabilmeniz için bazı dillere özen göstermeniz gerekir ki sizlere konuşmak için en fazla tercih edilen 5 dili sıraladık.

5- Fransızca (Konuşan sayısı 129 milyon)


Romantizm dendiğinde akla ilk gelen ülke olarak bilinen Fransa ve onun dili Fransızca. Aslına bakarsanız sadece kendi ülke sınırlarında değil; Belçika, Kanada , Kamerun, Kongo , Fildişi Sahilleri , Ruanda Madagaskar, ve Haiti’de olmak üzere birçok ülkede konuşuluyor. Fransızca’da “merhaba” demek için “Bonjour” deyin.

4- İspanyolca (Konuşan sayısı 392 milyon)

İspanya'yı bir kenara koyacak olursak , hemen hemen bütün Güney Amerika ve Orta Amerika'nın da resmi dili olduğunu söylemekte fayda var.  İspanyollara "Hola" deyin .

 

 

3. Hintçe (Konuşan sayısı 497 milyon)

Her ne kadar dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi de olsa Hindistan'ta birden fazla dil konuşulmaktadır, lakin Hintçe bu ülkenin resmi dilidir. Öte yandan uzun süre ingiliz sömürgesi olan ülkenin insanları ingilizceyi de çok iyi derecede konuşabiliyor ve bu da ingilizcenin konuşma alanına da etki ediyor.Yani Hintçe büyüyorsa İngilizce de büyüyor. Namaste!

2- İngilizce (Konuşan sayısı 508 milyon)

Evrensel dil dendiğinde akla tek gelen dildir. Hangi dilde yayın yapıyorsanız yapın, mutlaka bir şekilde ingilizce ile onu desteklemek zorundasınız demektir. Çünkü hayatın her alanında yanımızda ve bilgi seviyeniz pek de önemli değil. Kimisinde resmi dil olmasıyla birlikte en çok konuşan ülkeler arasında Yeni Zelanda, ABD, Avustralya, İngiltere, Zimbabwe, Karayipler, Hong Kong, Güney Afrika ve Kanada da yer alıyor. İngilizce’de “merhaba” demek için “Hello” deyin.

1- Çince (Mandarin lehçesi) (Konuşan sayısı 1 milyar 300 bin)Gezegenimizin en fazla konuşulan dili elbette gezegenin en kalabalık ülkesinden gelecekti. Bir de buna ek olarak ilerleyen sanayileri ile birlikte dünyaya yayılan ürünleri ile dikkat çeken Çin ve dili Çince gün geçtikçe daha da fazla insan tarafından konuşulur hale geldi. Çin'in en zor ama en fazla kullanılan lehçesi Mandarin, bu gezegenin en fazla konuşulan dili olarak karşımıza çıktı arkadaşlar. Ni Hao !

Elbette dillerin konuşulması konusunda yaptığımız bu araştırma bir de etki alanlarına göre eli alınmalıdır ki orada İngilizce tamamiyle ağır basmaktadır arkadaşlar. Çince belki en fazla konuşulan dildir fakat bu tamamen nüfusuyla alakalıdır oysa İngilizce her yerde!

Dip not, bu sıralamaya göre dünyanın en fazla konuşulan 11. dili ise Türkçe'dir. Dilimiz 100 milyonu aşkın insan tarafından konuşulmaktadır bilginize!

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..