Blog

Dünyadaki En İyi 12 Küçük Üniversite! Türkiye'den de Var!

Dünyadaki En İyi 12 Küçük Üniversite! Türkiye'den de Var!

Birçok aday öğrenci büyük kampüsleri ve kalabalık bir öğrenci grubunun anonimliğini arzu ederken, birçoğu daha küçük bir kurumun sunabileceği deneyimi çekici bulur.

THE'nin araştırmasına göre:
Bazıları daha küçük sınıflarla ilgiliydi; diğerleri için öğretmenlerle daha yakın ilişkiler hakkındaydı; ve birçoğu, daha fazla bir topluluk duygusunun, onu onlar için kaplayan faktör olduğunu belirtiyor. Büyük şehirlerde bulunan küçük üniversitelerde okuyan öğrenciler, aynı zamanda daha büyük bir kampüsün getirdiği sıkıntıları, aynı zamanda metropol hayatının karmaşasından zevk aldıklarını belirtti.

Sıralamaya hak kazanabilmek için üniversitelerin Times Higher Education’ın Dünya Üniversite Sıralaması 2018’de görünmesi, dörtten fazla ders vermesi ve 5.000’den az lisans öğrencisi olması gerekir.

2018 dünyanın en iyi küçük üniversiteleri sıralamasında bir kurumda ortalama öğrenci sayısı yaklaşık 3,258'dir - bu, 41 Londra otobüsüne sığacak kadar fazla insanla aynıdır. Buna karşılık, THE’nin ana küresel sıralamasındaki bir kurumdaki ortalama öğrenci sayısı 25.000’dir (veya bir kuyruklu 313 otobüs!).

Küçük üniversitelerden bir düzine öğrencisi, bize öğrenci yaşamı hakkında bir fikir verdi (aşağıdaki bağlantılara bakın) ve küçük okulların bu olumlu görüşünün Paris'ten Tokyo'ya kadar olan öğrenciler tarafından yankılandığı görülüyor.
 


Dünyadaki en iyi 12 küçük üniversite  (2018 verilerine dayanmaktadır)

1- California Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Amerika Birleşik Devletleri
caltech

Küçük boyutuna rağmen, Caltech’in sıralama bilgileri etkileyicidir. Sadece bir yıl boyunca dünyanın en iyi küçük üniversitesi olarak konumunu savunmayı başarmamış, aynı zamanda genel Üniversite Sıralamasında üçüncülüğü de koymuştur. 2.000'den fazla öğrencisi olan bir kurum için hiç de fena değil.

Caltech, dünyaca ünlü profesörler ve akademisyenler tarafından öğretilen bir dizi bilim ve teknoloji programı ve bunun yanı sıra Jet Propulsion Laboratory gibi ileri teknoloji olanakları sunmaktadır.

Caltech'e katılmak, aralarında 34 Nobel ödüllü sayılan bir grup ödüllü mezuna katılma fırsatı sunar.
 


2- École Polytechnique, Fransa
École Polytechnique
École Polytechnique sunduğu dersleri düzenli olarak güncelleyerek eğrinin önünde durur. Üniversite kısa süre önce endüstri odaklı bir yüksek lisans derecesi ve yüksek lisans ve doktora derecelerini birleştiren bir doktora programı başlattı. Bu yıl, aynı zamanda matematiğe önem veren yeni bir lisans programına başlayacak.

Çin’den École Polytechnique’de okuyan bir öğrenci olan Jianfei Zhang, öğrencilerin tercih ettikleri öğrenci-öğretmen oranını takdir ettiğini söylüyor. Küçük sınıfların boyutları, “çeşitli bilimsel kavramlarda ustalaşmamıza gerçekten yardım etti. Bu büyük üniversitelerde kolayca mümkün değildir. ”

Müfredatı düzenli olarak yenilemenin yanı sıra, École Polytechnique, kampüste 60'tan fazla milletten oluşan, çok çeşitli bir öğrenci kitlesine ev sahipliği yapmaktadır.
 


3- Scuola Superiore Sant’Anna, İtalya
Scuola Superiore Sant’Anna
Scuola Superiore Sant'Anna, İtalya'da bulunan bu sıralamada yer alan üniversitelerden birincisi ve 1.000'den az öğrencisi olan tek üniversitedir.

Üniversite, eski İtalyan başbakanı Giuliano Amato ve sinirbilimci Giuliano Tononi de dahil olmak üzere, İtalya'nın en iyi bilimsel ve politik zihinlerini mezunları arasında sayabilir. Üniversiteye devam etmek için, öğrenciler giriş sınavlarında en iyi notları almak ve iki dilde yeterlilik göstermek zorundadırlar. Bunu başarma ve giriş kazanma üzerine öğrenciler üniversiteye ücretsiz olarak katılabilirler.
 


4- Lüksemburg Üniversitesi, Lüksemburg
Lüksemburg Üniversitesi
Lüksemburg Üniversitesi, bu yılki sıradaki yeni girişlerden ilkidir ve 4.969 öğrenci nüfusu ile listeye girmiştir.

Üniversite aynı zamanda sadece 2003 yılında kurulan oldukça genç. Üniversite, çok dilli ve uluslararası görünümüyle Fransızca, Almanca ve İngilizce olarak verilen derslerle gurur duyuyor. Ayrıca lisans öğrencilerinin yurtdışında bir sömestr almaları zorunludur.5- École Normale Supérieure de Lyon, Fransa
École Normale Supérieure de Lyon
Bu başarılı küçük üniversite, güzel Lyon kentinde bulunmaktadır.

École Normale Supérieure de Lyon, Fransa'daki hazırlık okullarından öğrencileri alarak, lise derecesini koruyor. Diğer öğrenciler üniversiteye ancak zorunlu giriş sınavlarını geçerse katılabilirler.

Küçük bir Fransız üniversitesinin bir İngiliz öğrencisi için eşsiz cazibesi
 


6- Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Güney Kore
Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü 2009 yılında kurulmuş ve bu tablodaki en genç üniversitelerden biri haline gelmiştir.

Küçük bir kurum olabilir, ancak 2030 yılına kadar ilk 10 bilim ve teknoloji üniversitesi arasında yer almaya cesur bir tutkusu vardır.

Tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir ve öğrenci birliğinin ve öğretim elemanlarının uluslararasılaşması yönünde güçlü bir baskı vardır.
 


7- Clark Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri
Clark Üniversitesi
Clark Üniversitesi, öncelikle 1887 yılında bir araştırma üniversitesi olarak kuruldu. Şimdi 32 lisans dalını, 12 yüksek lisans programı, dört çift yüksek lisans programı ve sekiz doktora programını kapsayacak şekilde genişletildi.

Üniversite, en popüler konulardan bazıları psikoloji, siyaset bilimi, biyoloji, işletme yönetimi ve ekonomi olmak üzere lisans ve lisansüstü öğrencilerine liberal bir sanat eğitimi vermeye odaklanmaktadır.
 


8- İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi, İsveç
İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi
İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi'nde sadece 4.000 öğrenci bulunmaktadır ve bunlar İsveç çevresinde birkaç kampüste yayılmaktadır. En büyük kampüs ülke genelinde diğer kampüslerle birlikte Uppsala'da bulunmaktadır.

Üniversite, tarım bilimlerindeki derslerden çok daha fazlasını sunar. Onun görevi diğerleri arasında mimarlık, mühendislik ve ekonomiyi kapsar.

Araştırmaya güçlü bir vurgu yapılmakta ve kurum yılda yaklaşık 1.500 makale üretmektedir.

 


9- Özgür Bozen-Bolzano Üniversitesi, İtalya
Özgür Bozen-Bolzano Üniversitesi
Bir zamanlar “Dolomitlerdeki Elmas” olarak adlandırılan Bozen-Bolzano Özgür Üniversitesi'nün muhteşem çevresi, katılan öğrenciler için dikkat dağıtıcı gibi görünmüyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Oswin Maurer’e göre, üniversite mezunlarının yüzde 80’i bir yıl içinde uygun pozisyonlarda çalışıyor ve yüzde 20’si daha ileri araştırmalar yürütüyor.

Üniversitenin öğrencileri Bolzano, Brixen ve Bruneck'teki üç kampüse yayılmıştır.

Çok dillilik, Almanca, İtalyanca ve İngilizce olarak verilen derslerle bu üniversitenin belirleyici özelliklerinden biridir. Üniversite ayrıca öğrencileri bu dil becerilerini geliştirmek için yurtdışında biraz zaman geçirmeye teşvik eder.


10- Alaska Üniversitesi Fairbanks, Amerika Birleşik Devletleri
Alaska Üniversitesi Fairbanks
Alaska Üniversitesi Fairbanks yedi kampüse yayılmıştır ve Alaska Üniversitesi sisteminin amiral gemisidir.

Ana kampüs, iki insan yapımı göl, yürüyüş parkuru ve paten ve buz hokeyi için bir buz pateni arenası da dahil olmak üzere 2,250 dönümlük alanı kapsamaktadır.

Balıkçılık, üniversitenin Alaska’nın batı kıyısına yakınlığı göz önüne alındığında sürpriz olmayan en popüler lisansüstü derslerden biridir. Ancak, üniversite ayrıca bilimler, sanat ve beşeri bilimler arasında dersler vermektedir.
 


11- Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi (CUT), Kıbrıs
Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi (CUT)
Kıbrıs'taki bu küçük ama yüksek performanslı üniversitede bir mühendislik ve coğrafya öğrencisi olan Loucas Gregoriou, enstitüdeki deneyimlerini şöyle özetliyor: “CUT'ta öğrenci olmak, ilerlemem ve bir sonraki eğitim hedefimi seçmem için bana çok fazla kaynak verdi multimedya ve grafik tasarım çalışmaları.

“Bölüm pek çok yönden öne çıkıyor ve beni kariyerim için hazırlamak en uygun eğitim programı. Küçük bir üniversite yerine genç olmak, CUT, şüphesiz, gerçek potansiyellerini kullanmak ve tekmelemek isteyenler için birçok kaynak sunabilir. ”

Öğrenciler sadece yaklaşık 11 yıldır üniversiteye devam ediyorlar, ancak enstitü kendisini Kıbrıs'ta önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biri olarak belirledi. Avrupa Birliği’nin Erasmus programının bir parçası olarak ve daha sonra uluslararası üniversitelerle bağlantılar geliştirerek güçlü uluslararası bağlantılar geliştirmiştir.
 


12- Sabancı Üniversitesi, Türkiye
Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi 1994 yılında Sabancı Grubu tarafından kurulmuştur.

Sabancı Üniversitesi'nde öğrenci olmanın faydası, yurtdışında Erasmus aracılığıyla çalışma özgürlüğü ile dost ortamıdır, diyor bilgisayar bilimi ve mühendisliği lisans öğrencisi Atakan Demir.

Ayrıca, üniversitenin “yıl boyunca binlerce sosyal aktivite düzenlediğini” söyleyerek daha küçük üniversitelerin daha az devam ettiği fikrini de ortaya koyuyor.

Üniversite, lisans ve lisansüstü programların yanı sıra üç fakültede küçük dereceler ve çift dereceler sunmaktadır: mühendislik ve doğa bilimleri, sanat ve sosyal bilimler ve yönetim.

Üniversitenin güçlü uluslararası bağları nedeniyle, Atakan, bir dönemi de Hong Kong'da okuyarak geçirebildiğini söylüyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..