Blog

univerlist - jeff bezos'tan altın değerinde tavsiyeler

Dünya'nın En Başarılı İsimlerinden Jeff Bezos'tan Hayat Tavsiyeleri!

Jeff Bezos dendiğinde belki birçoğunuz isim olarak kendisini bilmeyecek, ama bir şekilde hayatınızın bir kesiminde mutlaka kendisiyle yolunuz kesişecektir. Çünkü kendisi dolgun bir maaşı ve hatta güzel bir unvanı bırakıp Amazon'u kurdu ve bugün 160 milyar $ servet ile başarının sözlük karşılığı olarak karşımızda bulunuyor. 

Jeff Bezos, girişimcilik konusunda elbette herkese örnek olabilecek kişi ve bakalım kendisi, hayallerinin peşinden gitmeyi amaç bilen girişimcilere ne tür önerilerde bulunmuş?

 

Jeff Bezos'tan altın değerinde tavsiyeler!

1- Daima bir çocuk gibi meraklı ol!

univerlist - Jeff Bezos'tan altın değerinde tavsiyeler

Konuk olduğu programda günümüz girişimcilerinin düşünce tarzına değinen ve cümlesinin sonunda, oldukça fazla rasyonel düşünüp tutkları yakalama konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ve bu konuda verdiği en büyük tavsiye ise herkesin çocukluğuna geri dönmesi oldu. Çünkü çocuklar tutkularına sıkı sıkı bağlı ve her zaman tutkularını takip etme konusunda erişkin bireylere göre daha fazla iradeli ve meraklı olurlar. Bu yüzden Bezos; durdurulamaz derecede meraklı olmanın, girişimcilerin hayatlarında kendilerine verebileceği en güzel hediye olduğunu söylüyor.

2- Söz konusu rekabet ise, kuralları siz koyun!

univerlist - jeff bezos'tan altın değerinde tavsiyeler 2

Elbette bir işte başarılı iseniz, bazılarının iştahını kabartabilir ve bu kişilerin size rakip çıkmasına sebep olabilirsiniz. Rekabet elbette iyidir, fakat karşınızdaki rakiplerinizin sizden öne geçmesine asla izin vermeyin, kuralları siz belirleyin ve daima rol model siz olun!
 

3- Moda ve akımlar sadece zaman kaybıdır!

univerlist - jeff bezos'tan hayata dair tavsiyeler

Popüler olan fikirleri hayata geçirmek sadece zaman kaybıdır diyor Bezos. Eğer bir girişime başlamak istiyorsanız, popüler olan şeylerin aksine düşünülmemiş ve bir o kadar basit olan şeylerin üzerine gitmelisiniz diyor.

Bezos'a göre; gerçekten ilginizi çeken ve gerçek müşteri değeri yaratabileceğiniz şeylere odaklanmanızın her zaman daha doğru olur.
 

4- Kabul et çuvalladın!

univerlist - jeff bezos'tan altın değerinde tavsiyeler 3

Başarılı olmanın altın kuralı, başarısız olduğun zamanları kabul etmektir diyor Bezos. Başarısız olmak, yeni denemeleri ve alınabilecek riskleri belirler diyor. 

Bezos, girizgah yaptığı konunun üzerine kendi girişimi olan "Amazon" hakkında, milyarlarca dolarlık hatalar yaptığından ve riskler aldığından açık bir şekilde bahsediyor.

 Amazon Kindle, AWS ve Prime, diğer başarısız ürün girişimlerini açıkça telafi eden cesur bahislerin örnekleridir diyebiliriz.


5- İşiniz, hayatınızla uyumlu olsun!8g0boz - Jeff Bezos'tan Başarıya Ulaşmak İçin Altın Değerinde 6 Tavsiye

İşinizin önüne hayatınız, ya da hayatınızın önüne işiniz geçiyorsa, başarı size uzaktır. Heyecanlı dahi olsanız, söz konusu iş için hayatınızın normal akışını bozacak şekilde hamleler yapmayın. Çünkü tüm zamanınızı ayırdığınız işten vazgeçmeniz gerekebilir ve günü geldiğinde yanınızda kimseyi bulamayabilirsiniz. Ayrıca işi ve hayatını uyum içinde yaşayan insanların hayatında zihinsel olarak daha az yorulduğunu söyleyen Bezos, uyumu bulmayı şiddetle tavsiye ediyor.

6- Keşke demektense , denemeye devam et

m7gzmo - Jeff Bezos'tan Başarıya Ulaşmak İçin Altın Değerinde 6 Tavsiye

Jeff Bezos'un kendi hayatına mercek tutacak olursak, astronomik bir maaşla çalıştığı ve düzenli bir hayata sahip olduğu düzeni keşke dememek adına geride bıraktığını görebilmemiz pek mümkün.

Amazon’un, başarılı ve başarısız birçok ürün geliştirdiğini biliyoruz. Bunların hepsinde yatan felsefe Bezos’un sahip olduğu “Dene ve asla pişman olma” sözüdür diyebiliriz. Kendisi de insanların hayatta yaptıklarından değil, yapmadıklarından pişmanlık duyacağını savunanlardan.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..