Blog

Dünya'nın En Fazla Hacker Barındıran 7 Ülkesi! Listede Türkiye de var!

Dünya'nın En Fazla Hacker Barındıran 7 Ülkesi! Listede Türkiye de var!

Bir kafeste büyütülmediyseniz, "hack" terimine aşina olmalısınız. Temel olarak, bilgisayar korsanlığı, bilgisayar sistemindeki zayıf noktaları tespit etmek ve bilgisayardaki verilere yetkisiz erişim sağlamaktır.

Diğer her iş gibi, bilgisayar korsanlarının da farklı türleri vardır. Başlıca üç bilgisayar korsanı siyah şapka, beyaz şapka ve gri şapkadır. Temel olarak, siyah şapka korsanları aşina olduğunuz kalıplaşmış, "kötü" korsanlardır. İşletmelere ayrılırlar ve banka bilgilerinizi, gizli verilerinizi veya paranızı çalarlar.

Dünya'nın En Fazla Hacker Barındıran 7 Ülkesi! Listede Türkiye de var! 1
Beyaz şapka korsanları, Siyah şapka korsanlarının zıttıdır. İşletmelere yardım etmek istiyorlar ve problemlerini kendi güvenlik sistemlerinde bulmaya çalışıyorlar.

Gri şapka korsanları, siyah ve beyaz şapka korsanlarının tüm becerilerine sahip olan ancak eğlenmek için hack yapanlar; para ya da bilgi çalmak ya da insanlara yardım etmek istemiyorlar.

Dünya'nın En Fazla Hacker Barındıran 7 Ülkesi! Listede Türkiye de var! 2

Bilgisayar korsanlığı yıllar boyunca dünyada çok büyük bir şey haline gelse de, korsanların çoğunluğuna sahip 7 ülke var.


1- Çin

Dünya siber saldırılarının% 41'i ile Çin en üst sırada yer alıyor. Tabii ki, çoğu insan için şaşırtıcı değil. Çin’e yapılan hacker saldırılarının amacı çoğunlukla ABD’nin ve müttefiklerinin ağlarını kırmaktır.

Son zamanlarda, Çin bilgisayar korsanlarının Airbus siber saldırılardan şüphelenmeleri, Eylül 2019’da askeri A400M ve A350 askeri yolcularının teknik ayrıntılarının hedeflenmesi ve Ağustos 2019’da ABD’deki siber saldırıdan şüphelenilmesi.


 


2- Amerika Birleşik Devletleri

İkinci sırayı elinde bulunduran ABD, dünya siber saldırı trafiğinin% 10'una sahip. ABD'de bulunan hacker gruplarından biri Anonimdir. Haziran 2019'da, Başkan Trump, İran silah sistemlerine karşı bir siber saldırı emretti. Ayrıca, İran Nükleer Santrali santrifüjleri bozmak için Truva atıyla saldırıya uğradı.


 


3- Türkiye

Türkiye, küresel siber saldırıların% 4,7'si ile üçüncü sırada yer almaktadır. Türk hackerlar son yıllarda faaliyetlerini arttırdılar. Anonymus, Red Hack ve Ayyıldız Takımının çalışmaları oldukça fazla.

Türk internet korsanları, gerçekleştirmiş oldukları hack ataklarından ABD Savunma bakanlığı dahil olmak üzere birçok makam nasibini aldı diyebiliriz. Tabii bazen kendi aralarında yaşadıkları çatışmalarla da gündeme gelmeyi bildiler. Ayyıldız Takımı'nın gerçekleştirdiği Anonymus websitesi işgaline anonymus da karşılık vermişti. 


 


Dünya'nın En Fazla Hacker Barındıran 7 Ülkesi! Listede Türkiye de var! 3

4- Rusya

Küresel saldırı saldırı trafiğinin% 4,3'ü Rusya'dan sağlanıyor. Listede 4. sırada yer alsa da, dünyadaki en güvenli ağları hackleyebiliyorlar. Nisan 2015’te, CNN “Beyaz Saray’ın hassas kısımlarına nüfuz etti” bilgisayarlarının Rus bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını bildirdi. Ayrıca, Fransa, Almanya, İngiltere ve daha pek çok ülkenin güvenli web sitelerine de saldırdılar.

Ayrıca, Rio de Janeiro'da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları'nda, uyuşturucunun geri kalan sonuçları ve gizli tıbbi veriler içeren bir veri tabanına erişim sağlayan bir Rus hükümeti hack grubu.


5- Tayvan

Küçük bir nüfusu 23.78 milyon olmasına rağmen, Tayvan, dünyadaki bilgisayar korsanlarının çoğunluğunu elinde tutan 5. ülke. Kasım 2019’da ABD ve Tayvan ortak bir siber savaş tatbikatı için bir test başlattılar.
 


6- Brezilya

Brezilya, en fazla bilgisayar korsanı sayısına sahip ülkeler listesinde 6. ülke olarak yer alıyor. Rus bilgisayar korsanlarından siber saldırıya uğrayan Rio'daki 2016 Olimpiyatları'ndan sonra, Brezilyalı bilgisayar korsanları dünyanın odağı oldu. Brezilya, güney yarımkürede, küresel saldırılarda% 3,3'lük pay ile en fazla siber saldırıya sahip.

Çok sayıda bilgisayar korsanı, ülkedeki kötü ekonomik koşullardan kaynaklanmaktadır. Brezilya nüfusunun büyük bir kısmı elektronik ve çevrimiçi ödeme sistemlerini kullanıyor ve bu da korsan saldırılarına karşı daha savunmasız kalıyor.
 


7- Romanya

En fazla bilgisayar korsanı sayısına sahip ülkeler listesindeki sonuncusu Romanya. Küresel siber saldırılarda% 3,3 pay almaktadır. Romanya'nın, ülkedeki siber saldırıların çoğunu oluşturan, çok sayıda organize hacker grubunun bulunduğu bir "Hackerville" olan Ramnicu Valcea adlı bir şehir bile var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..