Blog

Dünya'nın En Güçlü 5 Kadını Meslekleri !

Dünya'nın En Güçlü 5 Kadını Meslekleri !

İş hayatınıza ilham verebilecek pek çok kadın girişimci ve iş kadını bulunuyor. Peki dünyanın en başarılı kadın girişimcileri ve iş kadınları hangileri?

1- Estée Lauder  (Estée Lauder Cosmetics)

Estee lauder
 

1906 yılında Çek bir baba ve Macar bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Lauder (gerçek adı Josephine Esther Mentzer'dir) hayatının ilk yıllarını apartman altında yer alan hırdavat dükkanında geçirmiş olsa da bu büyük dehanın keşfedilmesi uzun sürmemiştir. Lauder daha sonrasında kozmetik kraliçesi , satış ve pazarlama mucidi olan bir milyarder haline gelmiştir.

Estée Lauder, kimyager amcasının yaptığı cilt kremlerini bakım ve güzellik merkezlerine satmaya başlayarak aslında bu sektöre ilk adımını atmış oldu. Daha sonraları spalardan ve güzellik salonlarından terfi edip yıl 1948 i gösterirken kendi tezgahını açtı ve aile üretimi olan ürünler artık Estée Lauder adıyla satılmaya başlandı.

En zengin ve en güzel arkadaşlarına bedava ürünler vermek gibi yenilikçi satışlar ve pazarlama teknikleri geliştirerek işlerini büyüttü ve Clinique, Aramis ve Prescriptives gibi markaların da olduğu bir kozmetik imparatorluğu kurdu ve milyar dolarlar kazandı.
 2- Ruth Handler  (Barbie)Ruth Handler, birçok insan tarafından elbette kozmetik dehaları kadar bilinmez fakat onun yaptığı ürünler her hanımın odasına girdi, çünkü o herkesin bir zamanlar benzemek istediği Barbie bebeklerin mucidi!

Handler Barbie bebekleri ile sadece bir oyuncak değil aynı zamanda ideal kadın figürü olarak her akla kazınmış başarılı bir girişimdir de. 1940 yılında kurduğu Mattel'de gerçekleştirdiği çalışmalar neticesined 1959 yılında Barbie'yi hayatımıza sokmuş ve ortalığı kasıp kavurmuştur. Bebeğin her şeyini yapmış olsa da ismini kızı koymuştur.

Mattel 1970’li yıllarda yasal anlamda zor günler geçirmiştir ve Handler başkanlık görevinden istifa etmiştir. Daha sonra kendine yeni bir iş kurarak meme kanseri olanlar için gerçek gibi duran suni memeler satmaya başlamıştır.
 3- Anita Roddick  (The Body Shop)
anita roddick

Anita Roddick, bugün birçoğumuzun ürünlerini severek kullandığı bir kozmetik firmasının kurucusudur. Sürekli olarak iş seyahatlerinde zamanını harcayan bir eşe ve kendini sorumlu hissettiği iki kızına iyi bir gelecek sunmak adına 1976 yılında güzellik sektörüne giriş yapmış bulunuyor. The Body Shop sürdürülebilirlik, hayvanlar üzerinde denenmemiş ürün testleri ve dürüst ticaret gibi konseptleri belirgin bir şekilde kullanan ilk ana akım girişimidir.

The Body Shop , ilk olarak İngiltere'nin Brighton şehri'nde küçük bir dükkanla hizmete başlamıştır. Bugün ise dünya çapında 2000'den fazla dükkana sahip. Dame Anita ve kocası firmayı 2006 yılında L’Oreal’e satmıştır. 10 Eylül 2007'de hayata veda etmiştir.
 


 

4-Oprah Winfrey  (Harpo Productions)

oprah winfret
 

Televizyon dünyasının en önemli isimlerinden bir tanesidir Oprah Winfrey. Hemen hemen her ödül töreninde onur ödüllerine layık görülmesi de aslında kendisinin ne denli bir figür olduğunu ortaya koyar nitelikte. Oprah Winfrey’in belki de en önemli yanı, güçlü ve yardımsever bir kadın figürü olarak yıllardır ekranlarda olmasıdır. Zor geçen çocukluk döneminden sonra bu kadının kişiliğini bu kadar şekillendirebileceği kimsenin aklına gelmezdi. Gerçekleşmesi olanaksız gibi gözüken bir şeyin üstesinden gelerek tarihin en başarılı kadın girişimcileri arasına girmeyi başarmıştır.

Oprah’ın yükselişi 17 yaşındayken Bayan Siyahi Tennessee güzeli seçilmesiyle başladı. Bu sayede yayıncılık hayatı başladı, tam burs aldı ve yerel televizyon kanalında sunuculuk yapmaya başladı.

1976 yılında ilk sohbet programını yaptı ve milyonlar tarafından sevildi. 1986 yılında Harpo Communications’ı kurdu ve Oprah Winfrey Show’un bütün haklarını satın aldı. Devamında da ülkedeki en zengin kadınlardan biri haline geldi.

Başarılı bir oyuncu, aktivist, yapımcı, medya imparatoru ve dünya çapında bir yıldız olan Oprah en iyi kadın girişimci oldu.
 


 

5-Coco Chanel  (Chanel)

Söz konusu moda ise ve moda sizin için tutku ise Coco Chanel ismini duymamış olma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. 

Yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Gabrielle "Coco" Chanel, öksüz kalmasının ardından tek odak noktası stil yaratmak olmuştur ki kısa süre içerisinde adım adım bu odağının meyvelerini toplamaya başlamıştır. Yüksek sosyeteye tasarladığı şapkalarla bir anda adı bütün butiklerde yankılanmaya başlayan Coco artık tasarımcı olmanın yanında en üst tabakaya stil konusunda yön veren insan haline gelmiştir.

II. Dünya Savaşı esnasında moda evini kapatmış olan Coco yaklaşık on yıl sonra 1954'te yeniden açmıştır. Tabi bu on yıllık süreçte bir anda karşısına modada erkek hakimiyeti çıkmış olsa da yine tüm ilgiyi zor da üzerinde toplamayı başarmış ve ikon haline gelmiştir. 

Son olarak Time dergisinin konu olarak "Yüzyılın en önemli 100 kişisi" listesinde de moda ikonu olarak tek başına yer almayı başarmıştır.


 


Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..