Blog

Etik Hacker

Dünya'nın en havalı bölümü belli oldu!

Dünya’nın en havalı bölümü “Etik hacker” Her şeyin yazılım olarak karşılık bulduğu günümüzde en popüler meslekler söz konusu olduğunda bu yüzden sıralamada mutlaka yazılım mühendisliğini görürüz.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?* Geliştirilecek yazılım hakkında kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edip çözüm bulur.
* Yazılım konusunda gelişmeleri takip edip uygulayabilir.
* Yazılım geliştirme sürecinde daha etkin çalışma, kullanıcılarla iletişim ve proje yönetimi yapabilir.
* Geliştirilen yazılımın tasarım, planlama, analiz, programlama ve test sürecinde etkin rol oynar.
* Yazılımın geliştirme sürecinde zaman, maliyet, kullanabilirlik konusunda planlama ve disiplin sağlar.

Evet aslında yazılım mühendislerinin yaptıkları budur ama yazılım mühendisleri hakkında akıllarda oluşan algı doğrudan “sosyal medya hesabını patlatmak iki dakikanı almaz de mi?” sorusuna karşılık şeklindedir. Evet, özellikle 3. sınıf müfredatında güvenlik konusunda birçok ders verilir ve bu derste olası saldırılara karşılık nasıl davranmamız konusunda eğitim alırız. Tabiki de eğitimin faydalı olabilmesi için o saldırı yönteminin de ince ayrıntılarının bilinmesinden geçer. Yani nasıl saldırılacağını bilirseniz, nasıl savunmanız gerektiği konusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. Onun dışında bu tarz saldırılarla ilgili bilgi verilmez çünkü yazılım mühendislerinin bilmesi gereken kısım bu kadardır.


Etik Hackerlık, hacker herkesin bildiği üzere yazılım yoluyla izinsiz bir şekilde başkalarının verilerine sızabilmek anlamı taşır. Etik hali de asılında siber güvenlik alanında yeni bir bölüm olarak yer almaktadır. Hacker'ların kullandığı saldırıları, bu saldırıların nasıl yapıldığını, teorisini ve tabii ki kendinizi bu saldırılara karşı korumayı bu bölüm müfredatında bulabilirsiniz.


İskoçya’nın Dundee şehrinde yer alan Aberty Üniversitesi’nde ilk kez eğitim verilmeye başlanmış olup yüksek lisans eğitimi müfredatından global düzeyde çıkartılmış olup lisans dönemine de adapte edilmiştir. Yakın gelecekte eminiz ki bu karizmatik bölüm birçok ülkede hızla yayılacak ve havalı olmanın ötesinde yaygın bir meslek haline de gelecek.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..