Blog

horoloji

Dünya'nın en ilginç bölümü belli oldu!

Dünya döktükçe her gün yeni bir kavram, yeni bir akım doğacaktır. Ya da her şeyi bir kenara bırakın belki de bir teori kanuna dönüşecek ve her şeye yeniden başlanılacak ve yeni yeni bölümler doğacak ve doğmaya da devam edecektir. İşte tam bu konuya uygun bir şekilde dünya'nın en ilginç üniversite bölümü ortaya çıkmış durumda ve adı "Horoloji".

Öncelikle belirtmek gerekir ki şu anda bu küre üzerinde seksten tutun da birçok konuda üniversite eğitiminin verildiğini herkes biliyor fakat horolojiyi bunlardan ayrı tutan bir yanı var ki o da bu bölümün hem her şeyi barındırdığını hem de hiçbir şey olduğunu düşünebilirsiniz. 

Şu ana kadar bizim de duymadığımız bir kavram; Horoloji! Sizin de duymuş olmanız düşük ihtimal ama tarih, zaman ve saat bilimi olan horoloji gerçekten çok orijinal bir bölüm. Tarihte yüklenilen anlamı olan zaman ve saat biliminden, günümüzde saat yapım ustalığına evrilerek biraz uzaklaşılmış olan bölümde saat bilimi tarihi, zaman bilimi tarihi, tarihte saat tasarımları, modern saat tasarımları gibi bir çok konuda öğrenim görüyorsunuz. Horoloji bölümünden mezun olduğunuzda çevrenizdekilere uzun uzun bölümün içeriğini açıklayacağınız kesin.

Horoloji kavramı, zamanı takip etmek için hizmet veren firmalarca şöyle tanımlanır :"Zaman kavramının karmaşası kafanızı karıştırırken, saatin içerisindeki mekanizmanın en ince, duru ve dokunulabilir matematiğini hissetmek. "  Buradan da anlaşılacağı üzere aslında horoloji zamanı ölçme ve değerlendirme zanaatıdır. Peki bu zanaat üniversitelerde eğitim olarak nasıl verilecek bu gerçekten merak konusu.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..