Blog

En kalabalık 5 üniversite

Dünya’nın en kalabalık 5 üniversitesi

Üniversite, eğitim konusunda en üst seviye olmakla birlikte sistematiği de göz önünde bulundurulduğunda gençlerin birey olabilmesi adına mutlaka bulunması gereken bir alandır. Diğer açıdan da göz gezdirecek olursak, ortalama bir lisede bin öğrenci söz konusu ise bu miktar üniversiteler için oldukça az bir sayıdır ve bu da üniversitelerin karşılaşılabilecek insan profili konusunda daha fazla farklılıklar barındırır. 

Üniversitelerin öğrenci kapasiteleri, bulundukları illere de etki ettiğinden nüfus sayımı misali hemen hemen herkes tarafından bilinir hatta bu verilerin uluslararası denetlemeleri de söz konusu olur. 2017- 2018 yılının verilerini göz önünde bulunduracak olursak da sizlere en kalabalık 5 üniversiteyi sırasıyla tanıtmak istiyorum.

5- İslami Azad Üniversitesi (Islamic Azad University of Iran) :


İran’ın özel statülü üniversitelerinden bir tanesi olup tamı tamına 1,576,349 öğrenci kaydı ile Dünya’nın en kalabalık 5. üniversitesi olmuştur.

4- Anadolu Üniversitesi :

Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi’nin tamı tamına 1,974,343 öğrencisi söz konusu. Bu sayının şaşırtması söz konusu olabilir fakat belirtmem gerekir ki bunca öğrenci Eskişehir’de eğitim görmüyor çünkü Anadolu Üniversitesi aynı zamanda Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) olarak da hizmet veren bir üniversitedir ve böylelikle en kalabalık 4. Üniversite olmayı başarmıştır.

3- Bangladeş Uluslarası Üniversitesi (National University, Bangladesh) :

Bangladeş’te bulunan Üniversite’nin öğrenci kaydı sayısı 2,097,182’dir. Asya ülkesinin nüfusunun 163 milyon olduğunu belirtmekte de fayda var.

2- CCCS Üniversitesi ( California Community Colleges System) :

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan üniversitenin toplam öğrenci sayısı 2,100,000 

1- Indira Gandhi Ulusal Açık Üniversitesi  (Indira Gandhi National Open University) :

Hindistan’ın başkenti Delhi’de bulunan üniversitenin 4,000,000’nun üzerinde öğrencisi söz konusu. Net sayının ne olduğu bilinmiyor olsa da Dünya’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’dan böyle bir üniversite kapasitesi beklemek de en doğalıydı sanırım


Birçok ülkeyle yarışabilecek kapasiteye sahip olan bu üniversitelere yakın daha bir sürü üniversite söz konusu. UniverList’te ülkemizde bulunan en kalabalık üniversiteleri bulabilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..