Blog

Dünyanın İlk Yapay Zeka Üniversitesi 2020'de Açılıyor!

Dünyanın İlk Yapay Zeka Üniversitesi 2020'de Açılıyor!

Sektörel analist Gartner'e göre Yapay Zeka'dan (AI) elde edilen küresel iş değerinin 2022 yılına kadar 3,9 trilyon doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Firma, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde veri bilimini ve diğer algoritma tabanlı uygulamaları desteklemek için kullanılan Yapay Zekanın toplamın yaklaşık yüzde 44'ünü oluşturan AI için en yaygın kullanım olacağını umuyor. Endüstri projeksiyonları ile yüzleşmek için nüfusun AI'da eğitimi teşvik ederek hazırlanmasına ihtiyaç var.

Mohamed Bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi (MBZUAI) dünyanın ilk yüksek lisans düzeyinde AI üniversitesidir. Majesteleri Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, Abu Dabi Kraliyet Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Vekili olarak adlandırılan AI üniversitesi Yapay Zeka alanında yeni bir akademi modeli ve araştırma modelini tanıtacak. Kuruluş, öğrencilere ve öğretim üyelerine var olan dünyanın en gelişmiş AI sistemlerinden bazılarına erişim sağlama sözü verir.

Araştırma merkezli AI üniversitesi "AI disiplinini ön plana çıkaracak, bizi yeni bir AI yetkilendirilmiş döneme götürecek yaratıcı öncüleri kalıplayacak ve güçlendirecek," dedi Ekselansları Dr. MBZUAI Mütevelli Heyeti Başkanlığına atandı.
 


Yapay Zeka Üniversitesi: Kapsayıcı bir üniversite

Açılış sözleriyle H.E. BAE Devlet Bakanı ve MBZUAI Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Sultan Ahmed Al Jaber, üniversitenin "Birleşik Arap Emirlikleri'nden Yapay Zeka potansiyelinden daha fazla yararlanılması için dünyaya açık bir davet" olduğunu söyledi. Al Jaber'e göre, üniversite insan sermayesine, bilgiye ve bilimsel düşünceye yatırım yapıyor ve BAE, birden fazla sektörü kapsayan kapsayıcı ve entegre bir AI vizyonu ve stratejisini tanımlayan ilk ülkelerden biri.

Üniversite şimdi kayıt için dünyaya açık ve AI'nın tüm potansiyelini açığa çıkarmaya katkıda bulunmayı bekliyor. Hem yerel hem de uluslararası yüksek lisans öğrencileri, en gelişmiş olanaklara ve canlı bir öğrenci topluluğuna sahip eşsiz Kampüs'e davetlidir. Tam bursun yanı sıra altı adet yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır. Çalışma programları, Makine Öğrenimi, Bilgisayarla Görme ve Doğal Dil İşleme alanlarında üç ana uzmanlık alanı sunmaktadır. Kabul edilen tüm öğrencilere tam burs, aylık ödenek, sağlık sigortası ve konaklama hakkı verilecektir. İlk 2020 Eylül'ünde başlayacak.

MBZUAI Geçici Başkanı, Profesör Sir Michael Brady, Oxford Üniversitesi Onkolojik Görüntüleme Profesörü, U.K gibi uluslararası uzmanlar; ABD'deki Michigan State Üniversitesi'nde Üniversite Profesörü Profesör Anil K. Jain; Çin, Pekin, Tsinghua Üniversitesi, Disiplinlerarası Bilgi Bilimleri Enstitüsü Dekanı, Profesör Andrew Chi-Chih Yao; Pekin, Çin merkezli bir Teknoloji Yöneticisi ve Girişim Kapitalisti Dr. Kai-Fu Lee; Profesör Daniela Rus, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), ABD; ve 42. Grubun CEO'su Peng Xiao, üniversitenin uluslararası yüksek profilini yansıtan Üniversite Mütevelli Heyeti üyesi olmak için seçildi.
 


AI yeni kariyer fırsatları yaratıyor
dünyanın ilk yapay zeka üniversitesi açılıyor! 1

Mevcut otomasyon ve robotik gelişmeleriyle birlikte, pek çok iş Dördüncü Sanayi Devrimi'nin mantıklı bir sonucu olarak ortaya çıkacak. Daha önce insanlık tarihinde oldu ve tekrar olacak. Değişime ve teknolojik evrime direnmek boşuna. Bununla birlikte, küresel endüstri uzmanları ve fütüristler, birçok tekrarlayan işin sadece makineler tarafından gerçekleştirileceğini söylerken, yaratılacak birçok yeni iş fırsatı olduğunu söylemektedirler. Bu, yine de, bu yeni işler için yeni beceriler öğrenmenin ve geliştirmenin yanı sıra hazırlığa bağlı olacaktır.

 

MBZUAI Geçici Başkanı Profesör Sir Michael Brady, "Şimdi, gelişmiş zekanın yaygın uygulamasında dönüm noktasındayız. Bu evrim - diğer şeylerin yanı sıra, hemen hemen her sektörde heyecan verici yeni kariyer fırsatları yaratıyor" dedi. Brady'ye göre, MBZUAI, bu fırsatları yakalamanın yanı sıra, küresel ölçekte ortaya çıkan AI alanına katkılarını büyütmek için öğrencileri destekleyecek. Profesör Brady, 1990'lı yılların başlarında kanser görüntü analizine olan ilgisini değiştirmeden önce Oxford Üniversitesi Robotik Grubu'nu kurdu.

Önümüzdeki on yıl içerisinde, AI küresel ekonomiyi üstel bir şekilde dönüştürecek. Endüstri uzmanları, 2030 yılına kadar AI'nın küresel ekonomiye yaklaşık 16 trilyon dolar katkıda bulunabileceğini tahmin ediyor. Arap dünyasının en büyük ikinci ekonomisi olan ancak Suudi Arabistan'dan sonra, BAE U’nun yüzde 14’ünü kolayca görebildi.

AE'nin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) AI'dan geliyor. Perspektif olarak, GSYİH’nın üçte biri BAE’deki petrol gelirlerinden geliyor ve 2018’de GSYH 414 milyar dolara ulaştı.
 


AI eğitimi: Geleceğin işlerine hazırlanma becerilerini geliştirme
dünyanın ilk yapay zeka üniversitesi açılıyor! 2

Birkaç yıl içinde yaratılacak gelecekteki işlere hazırlıklı olmak için önce mevcut becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Abu Dabi'deki Yapay Zeka Üniversitesi ilk olacak ama kesinlikle tek değil. Diğer uzmanlaşmış AI üniversiteleri ve dünyadaki üniversiteler tarafından sunulan birçok AI AI programı oluşturulacaktır.

Halen Yapay Zeka'daki birçok çevrimiçi kurstan birine katılarak AI becerilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bunlar, arama algoritmaları, oyunlar ve mantık problemlerinin yanı sıra Veri Bilimi, Robotik ve Makine Zekası gibi akıllı ajanların AI programlaması hakkında biraz deneyim verecektir. Aşağıdakiler gibi bazı kurslar ücretsizdir:

  • Google AI ile öğrenin
  • Google-Machine Öğrenme
  • Stanford Üniversitesi - Makine Öğrenmesi
  • Columbia Üniversitesi - Makine Öğrenmesi
  • Nvidia - Bilgisayarla Görme İçin Derin Öğrenmenin Temelleri
  • MIT - Kendi Kendini Süren Otomobiller İçin Derin Öğrenme

Her ne kadar ücretsiz olmasa da, İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından sunulan altı modüllü çevrimiçi Oxford Yapay Zeka Programı AI’ın mekaniğini ve bunun işletmeler için etkilerini araştırıyor. Program ayrıca AI'nın sosyal ve etik etkilerini anlama ve eleştirel olarak incelemeye odaklanmaktadır.

Fütüristler ve endüstri liderleri, değişim zamanlarında insanların ve makinelerin birlikte yaşamayı ve birlikte çalışmayı öğrenmek zorunda kaldıkları bir geleceğe hazırlanmak için yeni beceriler öğrenmek olduğu konusunda anlaşabilirler. Bu aynı zamanda gelişmekte olan yeni kariyerlere ve insanlığın geleceğini şekillendirecek yeni çalışma programlarına dalmak anlamına gelir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..