Blog

Düzce

Düzce'de Öğrenci Olmak!

Düzce şehri, Batı Karadeniz yöresinin tek antik kenti olarak ayakta kalmayı başarmış, günümüzün önemli idari, ekonomik ve sosyal gelişmelerle hep yükselme yolunda, bir çok alanda gelişimini sağlayacak alt yapısı mevcut olsa dahi en talihsiz şehirlerimizden bir tanesidir.

Hazin 17 ağustos ve 12 kasım 1999 depremlerinden en fazla etkilenen illerden bir tanesi olması sonrası kısa sürede yeniden kalkınabilmesi için; 09 aralık 1999 tarihinde 81. il olmuştur. Düzce dendiğinde bu yüzden herkesin aklına ilk olarak deprem gelir.
Evet 377 bin gibi bir nüfusa sahiptir Düzce şehri. Şehrin yerlisi yok denecek kadar azdır. Zaman ile göç etmiş insanların kendilerine memleket edindiği bir şehir haline gelmiştir.Yani karma bir şehirdir. 

Bu şehir üniversite konusunda pek fazla tercih edilmez. Nedeni ise çok açık bir şekilde fay hatlarının oldukça yakından geçmesi (ailelerin korkusu ) ve yöre halkı yeni insanlara karşı pek açık olmadığı için öğrenci arkadaşlar tercih sıralamasında pek sıcak yaklaşmazlar. Ulaşım, ucuz olmasına rağmen bir yerden bir yere gitmek uzun sürebiliyor çünkü otobüs sayıları ne yazık ki yetersiz.Yani gideceğiniz yere giden otobüsler çok fazla durağa uğramak durumunda kaldığı için biraz uzun sürebiliyor.

Ev kiraları uygun fakat öğrenci olduğunuzu çaktırmamanız gerekir, eğer bunu farkederlerse eviniz olmaz ya da kira bir anda artış gösterebilir, çünkü bu tavrı takınan çok fazla ev sahibi var. Tabi bu da herkes böyledir anlamına gelmesin sadece dikkat etmenizde fayda var diyebiliriz.

Yağmur ormanları olarak adlandırılan ormanları, birbirinden güzel yaylaları, tabiat harikası samandere ve güzeldere şelaleleri, Efteni kuş cenneti, kaplıcaları, yaylaları ve akarsuları ve batı karadeniz bölgesinin ayakta kalan tek antik kenti Prusias – Konuralp müzesi ile görülmeye değer bir ildir.
Bu yeşil şehir gerçekten de çok güzel bir görüntüye sahiptir lakin sosyal imkanlar ele alındığında bu konuda pek de fazla imkanın varlığından bahsetmek mümkün değil. Öyle bir şey ki bu şehirde hayat çok kısa sürüyor, belki de okulunuzdan çıktıktan iki üç saat sonra sokaklarda insan görmek pek mümkün olmuyor. 

Düzce Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi özellikle hatrı sayılır bir öneme sahiptir. Yeni yapılanmakta olan bir üniversite olduğu için,  genel olarak derslere giren akademik personellerin unvanları çok yüksek değildir dense de bu konuda da artış son zamanlarda gerçekleşti denilebilir. Ama şu da var ki bu kampüs gerçekten çok güzel ve bu üniversite gelecek vaad ediyor.

Düzce hakkında Univerlist'te merak ettiğiniz her şeyi edinebilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..