Blog

e-spor

E-spor Hakkında Merak Edilenler

Bilgisayar oyunlarına biraz olsa ilginiz varsa E-spor kelimesini illa duymuşsunuzdur. Diğer adıyla elektronik sporlar, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popüler. E-spor hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda topladık.

E-spor nedir?

E-spor için sanal ya da dijital spor diyebiliriz. Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunlarıdır. Çoğu insan E-spora sadece oyun oynamak gibi baksa da Kore'de 2000 yılından beri bir spor dalıdır. Bilgisayar oyunlarına farklı bir bakış açısı getirerek mental  ve stratejik düşünmeye teşvik ediyor. En basit diliyle e-sporu tanımlarsak bilgisayar oyunlarının profesyonel liglerde, profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır.

E-spor'un içindeki oyunlar nelerdir?

E-spor alanında en popüler oyunlar League of Legends, Dota 2, Counter Strike: Global Offensive, Overwatch ve Hearthstone olarak sıralanabilir .Her oyun E-spor kategorisine alınmıyor. Bir oyununun e-spor olabilmesi için bazı kriterlere sahip olması gerekiyor. Örneğin oyuncular arasında şartların eşit olması gerekiyor. Para yatırarak diğer oyuncularının önüne geçebiliyorsanız o oyun e-spor kategorisine girmiyor. Türkiye'de sadece League Of Legends ligi var. Birçok oyun geliştiricisi artık profesyonel bir E-Spor alt kültürü için aktif olarak tasarım yapıyor. 

E-spor nasıl ortaya çıktı? 

İnternet ortamının gelişmesiyle rekabet içeren oyunlar artmıştır. Günümüzde ulusal ve uluslararası birçok e-Spor turnuvası düzenlenmektedir. Bu turnuvalar oyunculara rekabet edecekleri profesyonel bir ortam sağlayarak elektronik spor ve sporcu kavramlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasına büyük katkı sağlamıştır. Profesyonel oyuncuların yanında seyircilerinde katılımıyla E-sporun popülerliğin de büyük bir artış görülmektedir.

Nasıl lisanslı E-sporcu olunur? 

Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı–Spor Genel Müdürlüğü tarafından e-sporcu lisansı verilmekte, oyun oynayarak geçimini sağlayan kişiler profesyonel oyuncu olarak değerlendirilmektedir. Sporcu lisansı almak, tamamen ücretsiz bir işlem. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen lisans için gerekli evraklar: 

T.C. kimlik numarası beyânı
Sağlık raporu
Doldurulmuş Tescil Fişi
2 adet vesikalık resim

Bulunduğunuz ildeki Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine bubağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'de E-spor  

2000’li yılların başında Counter-Strike ile ülkemizde E-Spor başladı. İlk olarak Beşiktaş e-spor takımını kurdu, onu sırasıyla Fenerbahçe ve Galatasaray takip etti. Ülker Sports Arena ve Vodafone Park'ta düzenlenen turnuvalar da binlerce kişi tarafından izlendi.

 

 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Öykü Örs

Öykü Örs

[email protected]

Yaşar Üniversitesi-Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..