Blog

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı Nedir?

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı Nedir?

Doktorların yazdıkları o ilginç yazıyı okuyabilen yegane meslek grubuna Eczacı denir. Eczanelerde çalışmakta olan yardımcı personeler de vardır ki onlar da aslında bu dilden anlarlar. Peki bu yardımcı elemanların yetkin olabilmesi için hangi bölümden mezun olması gerekir bunu biliyor musunuz?

Eczane Hizmetleri Programı Nedir?

Eczane Hizmetleri Önlisans Programı Nedir?
İlaç sektöründe ve eczanelerde ihtiyaç duyulan yardımcı personellerin bütünüyle bilime dayalı bir ortamda eğitip yeterli donanımsal seviyeye gelmesini sağlamak amacı ile kurulmuş olan 2 yıllık önlisans programına Eczane Hizmetleridenir. Bu program, çok disiplinli çalışmaları zorunlu kılarak topluma kaliteli bir sağlık hizmeti sunmayı amaçlar.

 Bir Eczane Hizmetleri mezununun ne gibi sorumlulukları olur?
Eczane Hizmetleri Önlisans Programı Nedir?
Eczacılık, çok ciddi bir iştir. Bir hastanın hayatını sürdürebilmesi, mikroplardan arınabilmesi ve sağlığına kavuşması eczacılardan temin edilen ilaçlar sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden eczane çalışanlarının oldukça dikkatli olması kaçınılmazdır.


Netice itibariyle baktığımızda hastaların doğru ilaçlara erişebilmesini sağlamak, eczacı ile doktorlar arasında köprü görevi kurmak önemli ve oldukça ince bir iştir. Bu yüzden bu bölümü okuyan arkadaşlarımızın oldukça zor görevleri söz konusudur.

• Eczane Hizmetleri ile ilgili verilerin elde edilmesi konusunda bilgi sahibi olup, teorik ve uygulamalı bilgileri kullanabilmek,

• Sağlık alanında özellikle eczane hizmetlerini içeren konularda, ihtiyaç duyduğu güncel bilgileri içeren kitapların, uygulama araç-gereçlerinin, yeni teknolojileri kullanmak,

• Reçetelenen ilaçlarla ilgili başlıca sağlık prosedürlerini öğrenme ve sistemin beklentisine göre kendisini geliştirebilmek,

• Eczacı sorumluluğunda, eczane hizmetleri konularında düzenli olarak kayıt tutmak, bu amaçla gerekli bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanabilmek,

• Sağlıklı ve hasta bireyin yapı ve fizyolojisini bilerek akılcı ilaç kullanımının toplumu olumlu etkilemek.

Bu bölümü, başarı ile tamamladığınız takdirde sadece eczanelerde değil, ilaç firmalarında ve ilaç depolarında da kendinize çalışma ortamları yaratabilirsiniz.

Eczane hizmetleri bölümünde öğrenim görmek istiyorsanız, hangi üniversitelerde var olduğuna, geçtiğimiz yıl en son kaç puanla öğrenci kabul ettiğinize UniverList Tercih Botu üzerinden bakabilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..