Blog

Efsane Tasarımcı Karl Lagerfeld Hayatını Kaybetti!

Efsane Tasarımcı Karl Lagerfeld Hayatını Kaybetti!

Söz konusu moda tasarımı olduğu zaman akla gelen en büyük isimlerden bir tanesi olan , hatta kimine göre "Modanın Einstein'ı" olarak adlandırılan efsane tasarımcı Karl Lagerfeld 19 Şubat 2019 öğle saatlerinde hayatını kaybetti. 85 yaşında hayata veda eden Lagerfeld için  her şeyin aniden olduğunu belirten yakınları olayın hala şokunda. Moda dünyası için çok büyük bir kayıptır.

Karl Lagerfeld Kimdir?
Karl lagerfeld kimdir
Karl Lagerfeld
, 10 Eylül 1933 tarihinde Almanya‘nın Hamburg şehrinde Elisabeth Bahlman, Otto Lagerfeldt çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Karl Otto Lagerfeldt’dır. Zengin bir aileden gelmektedir.

Moda dünyasına 1972‘gerfeld, 1980’lerde Chanel’de başlayan tasarım serüvenini hala büyük başarıyla devam ettiriyor. Chanel’i 1980’lerin fenomeni haline getirip yüzyılın en önemli markası yaptı. Chanel’den önce Balmain, Patou, Chloe ve Krizia gibi birçok markada çalıştı.

Paris‘de yaşayan ve eğitimini burada tamamlayan (Pantheon Assas Paris II) Karl Lagerfeld, 1980’li yılların başlarında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten “KL” adlı markasını piyasaya sürdü, 2004 yılında kendi markası KL Tommy Hilfiger’e satıldı. Uzun kariyeri boyunca Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld ve KL olmak üzere dört marka için tasarım yapan usta tasarımcı Karl Lagerfeld, sonra da Net-a-Porter online alışveriş sitesinde özel olarak satışa sunulan Karl adlı markayı yarattı.

Brezilya‘lı ayakkabı markası Melissa için 4 sezon boyunca kapsül koleksiyonlar tasarlayan Lagerfeld’in vizyon ve kariyeri, Alman asıllı televizyen’in yönettiği Mode Als Religion isimli belgesele konu olmuştur.

Karl lagerfeld öldüSiyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri, iddialı takıları ve bembeyaz at kuyruğu saçları… Modanın Einstein‘ı olarak adlandırılan Karl Lagerfeld tarzı, yaratıcılığı ve enerjisiyle müthiş bir kişilik. Onu yenilikçi, öncü ve dahi kelimeleri çok güzel tanımlıyor. Sigara, peynir ve cep telefonundan nefret eden Lagerfeld, art deco ve şiir hayranı.

2004 yılında H&M markası için bir koleksyon hazırladı. 2011‘de Coca-Cola için sınırlı sayıda tasarladığı şişeler koleksiyonlara girdi. 2006’da en beğendiği şarkılardan oluşan “Les Musiques Que J’aime” (Sevdiğim Müzikler) adlı CD’si çıktı. 2007’de “Lagerfeld Confidential” (Lagerfeld’in Sırları) adlı belgesel çekildi.

Karl Lagerfeld ölümü yasa boğdu

10-15 Ekim 2010’da“ Maison Européennedela Photographie” (Avrupa Fotoğraf Evi) adlı sergide usta tasarımcının fotoğrafları sergilendi. Lagerfeld otomobil tanıtımı, fotoğrafçılık, sanat, edebiyat, kristal bardak tasarımı, hatta oyuncak gibi başka sektörlerde de kendi yaratıcılığını gösterdi.

Siyah takım elbisesi ve gözlükleri olmadan onu görmek imkansız. Ve tabii ki parmak kısmı olmayan deri eldivenleri de sade stilinin en önemli parçası.

Işıklar içinde uyu efsane !

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..