Blog

Manisa

Ege'nin hızla büyüyen üniversite şehri "Manisa"

Yurdumuzda Celal Bayar Üniversitesi'nin bulunduğu şehrimiz Manisa ile ilgili orada okumak isteyen arkadaşlarımıza birkaç bilgilendirme de bulunmak istiyorum.

Bir kere konuya girmeden önce arkadaşlar burada herkes Tarzan değil onu bir belirteyim öyle sağdan soldan uçan insanlar görme ihtimaliniz yok, olsa da eğlenceli olabilirdi ama malesef Tarzan sadece Manisa girişinde heykel olarak var.

Manisa Spil Dağı'nın eteğinde yer alan İzmir'e komşu olan bir sanayi ilidir diyebiliriz. Sanayi ili dememize rağmen 356 bin gibi bir nüfusa sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. 

Manisa şehir olarak kalabalık olmadığı gibi iklim olarak da kesinlikle hemen dibinde bulunan İzmir ile aynı iklime de sahip değildir. İzmir'de insanlar rahatça ulaşımını sağlayabiliyorken Manisa'da kar tatili yapıldığına çokça rastlamışlığımız var ki bu yüzden ikliminin Ege'ye nazaran biraz daha karasal bir yapıya sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Tabi bu karasallık aşırı soğuk kışların aşırı sıcak yazlara dönüşmesine neden oluyor.

Celal Bayar Üniversitesi, Manisa'nın her alanına yayılmış farklı farklı noktalarda kampüsleri olan bir üniversite olmakla birlikte geçtiğimiz yıllara nazaran biraz daha hatrı sayılır bir üniversite konumuna gelmiştir diyebiliriz. Bu kalkınmada sanayi kuruluşlarının oldukça fazla olması payı elbette büyüktür. 

Ulaşım konusunda servislerin ve dolmuşların var olduğunu söyleyebiliriz fakat şu da var ki üniversitede seçeceğiniz bölümler gerçekten çok önemli çünkü bazı bölümlerin ulaşımı oldukça zor. Eğer İktisadi ve İdari Bilimler tercihinde bulunursanız Manisa'nın İzmir tarafından girişinde yol boyunda bir kampüsünde okursunuz ve her yere kolayca ulaşabilirsiniz ama tercihiniz öğretmenlik ya da mühendislik ise bu konuda aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. 

Manisa'da öğrenci olmanın bir güzel yanı İzmir'de yaşayıp Manisa'ya öğrenci olarak gidebilirsiniz çünkü birçok İzmir semtinden daha yakın olduğu gerçek. Bu yüzden Bornova'da yaşayan öğrenciler Ege'yi kazanamıyorsa opsiyon olarak bu tercihi kullanabiliyor. 

Öte yandan konut kiraları ile ilgili bir açıklama gerekirse o da İzmir'e nazaran daha makul olduğunu belirtmekte fayda var ama ısınma konusunda yapılacak olan harcamalar bu durumu dengeleyebilir de bu konuda da küçük bir not düşmek gerekir.

Halkının yapısı muhafazakar olduğundan gece yaşantısı konusunda pek fazla bilgi vermemiz mümkün değil fakat bu olmadığı anlamına gelmez. Mekanlar ve AVM'ler burada da mevcut ayrıca Manisa Kebabı'nı bence kesinlikle denemelisiniz. Onun dışında Spil Dağı ve birkaç park sayesinde sosyalleşmek de mümkündür arkadaşlar bilginize ama dediğimiz gibi sosyal imkanlar pek fazla sayılmaz belki de

Manisa Celal Bayar Üniversitesi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berk Ayvalı

Berk Ayvalı

[email protected]

Yaşım 23 . Yazılım Mühendisliği okuyorum son sınıf öğrencisiyim.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..