Blog

Eğitimde Devrim; Sorgulamaya Dayalı Öğrenme!

Eğitimde Devrim; Sorgulamaya Dayalı Öğrenme!

Başlarda yalnızca Fen Bilimleri dersleri için kullanılan bu yöntem günümüzde Sınıf Öğretmenlerinin dahi tercih ettiği ve gittikçe yaygınlaşan bir sisteme dönüşüyor. Peki nedir bu Sorgulamaya Dayalı Öğrenme?

SDÖ yani Sorgulamaya Dayalı Öğrenme; kısaca deneme yanılma yöntemi denilebilir. Öğrenci anlatılanı ezberlemek yerine, öğretmenin anlatımının üzerine konu ile ilgili zihninde sorular oluşturup bu sorulara yanıt arar. Böylelikle bilgiyi geçici hafızaya değil kalıcı hafızaya atar, bu aktif öğrenim öğrencinin o bilgiyi uzun vadede zihninde barındırmasını ve gerektiği yerde kullanabilmesini sağlar.

 

Sorgulamaya Dayalı Öğrenmenin Genel Aşamaları

 1. Konu Saptama
 2. Konu Hakkında Genel Bilgi Edinme
 3. Detaylı Araştırma
 4. Konuya Dair Sorular Oluşturma
 5. Oluşturulan Sorulara Çözüm Arama
 6. Gözlem Yapma
 7. Olası Çözümler Bulma
 8. Bulunan Çözümleri Yapılan Araştırmalarla Harmanlayıp Öz Bilgi Oluşturma
 9. Bilgileri Çizme, Yazma gibi Verilere Kaydetme

Sorgulamaya Dayalı Öğrenme genel anlamda bu aşamalardan oluşuyor fakat bunun detaylandırılması ve öğrencinin kapasitesine göre farklı yöntemlere ayrıştırılması daha yararlı olacağından dört temel yönteme bölünmüştür.

 

Sorgulayici Ogrenme

1. Yapılandırılmış Sorgulama

Bu yöntemde öğretmen yalnızca konuyu belirler. Örneğin; Dili oluşturan temel öğeler nedir? Kültür ve Dil etkileşimi nasıldır? gibi..

Kalan tüm süreçten -kaynakları saptama, soru biçimi, gözlem süreci- öğrenci yükümlüdür. Öğretmen, öğrenci verileri kaydettikten sonra genel kontrol yapar ve hataları düzeltir.

 

2.Kontrollü Sorgulama

Öğretmen konuların yanında bir de yararlanılacak kaynakları belirler. Öğrenciler bu kaynakları referans alarak sorular üretir ve çözüm sürecine gider. Kaynaklar önceden belirlendiği için öğrencilerin büyük çoğunluğu aynı çözüme ulaşır. Bu, öğretmenin konunun anlaşıldığına kanaat getirmesinin öncüsüdür.

 

3. Yönlendirmeli Sorgulama

Kontrollü Sorgulama aşamalarına ek olarak öğretmen bu yöntemde soruları da belirler. Öğrencinin yapacağı tek şey bu sorulara özgün çözümler bulmaktır. Araştırılacak veri kısıtlandıkça çözüm de sınırlanır. Bu yüzden Kontrollü ve Yönlendirmeli Sorgulamada geniş kapsamlı sorular pek sorulmaz. Daha ziyade genel geçer bilgilere ulaşmak hedeflenir.

 

4.Serbest Sorgulama

Burada öğrenci; konuyu, kaynağı, soruları ve çözümü yani tüm süreci kendi belirler. Bu süre zarfında öğretmenden yardım alınabilir fakat bunun dışında öğretmen yalnızca verilerin kontrolünden sorumludur.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

  Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..