Blog

En ilginç 11 ders

Eğitimi verilen en ilginç 11 ders

Eğitim, müfredat gözetmeksizin her alanda gerçekleştirilebilecek bir şeydir. Hatta bazı ülkelerde daha çok alışkanlıklara ve yatkınlıklara göre ders tercihleri ve içerikleri değişmekte. Durum böyle olunca da birçok üniversitede çok farklı dersler ve içerikleri ile karşılaşmamız mümkün.

Sizler için bu ilginç ya da havalı ne derseniz deyin dersleri sıraladık;

1. Marijuana yetiştirmeBu ders belki de karşılaşılabilecek en tuhaf derslerden bir tanesi olarak gelebilir sizlere ama Marijuana sandığımız esrardan ibaret bir şey değidir arkadaşlar. Hatta Dünya üzerinde birçok tıbbi laboratuvarda kanserli hücreleri yok ettiği gözlemlenmiş ve yine sırf bu nedenden dolayı doğal marijuana satın alınabilecek bir sürü nokta ile sokaklarda karşılaşmanız mümkündür. Bu ders ile de Kaliforniya’daki Oaksterdam Üniversitesi’nde tıbbi ihtiyaçlar için marijuana yetiştirme bölümü olarak karşılaşabilirsiniz.


2. Macera eğitimi

Macera deyince akla elbette hemen akla hemen bir süper kahraman silüeti gelebilir ama bu ondan farklı bir durum arkadaşlar. Maceradan kasıt bütünüyle extrem diye hitap edilen adrenaline dayalı sporlar üzerine verilen dersler bütünüdür. Dört sene boyunca sınıfa tıkılıp ders dinlemek istemeyen öğrenciler, Plymouth Üniversitesi’nde macera eğitimi alıyor. Ekstrem sporlar ve doğayla iç içe ders gören öğrenciler kariyerlerini bu yönde inşa ediyor.

3.Çizgi roman sanatıKarikatürler ve çizgi romanlar, kültür olarak ülkemizde sadece belirli bir kitleye hitap ediyor olsa da dünya artık çizgi romanı bir kültür gibi edinip sanat olarak da benimsemiş durumda .ABD’de çizgi romanları okumakla kalmayıp çizmeyi de hedefleyen üniversite öğrencileri, Minneapolis Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümünde ‘çizgi roman sanatı’ bölümünü tercih ediyor.

4. Motor sporları bilimi ve mühendisliği

Motor sporları, Dünya’nın en çok para harcanan spor dallarından bir tanesi olmakla birlikte oldukça fazla hayati risk barındırdığından insanların bu konuda ciddi bir eğitim alması gerekir. Zaman içinde birçok örneğine rastlamak mümkün olacaktır ki araçları idare edebilmenin yanında düşmenin bile öğrenilmesi gereken bir dal olduğu için bu konuda ABD’de bir girişim gerçekleştirilmiş ve Kuzey Carolina’da motor sporları konusunda ders verilmeye başlanmış ve demo denemenin ardından 20 binden fazla talep görünce ABD tarafından genele yayılması planlanan bir ders haline gelmiştir. ABD motorsporları endüstrisi için Winston-Salem Devlet Üniversitesi’nde ‘Motor sporları bilimi ve mühendisliği’ bölümü bulunuyor.

5. Şarap yapımıŞarap, dünya tarihinin en eski içkilerinden bir tanesi olarak bilinir. Çeşitli versiyonları ile günün belirli saatlerinde tüketildiği de tarihi kalıntılara bakılarak anlaşılabiliyor ki bu yüzden birçok ülkenin kendine has şarap üretim şekli ve tüketim tarzı mevcuttur. Yine ABD sınırları içerisinde bu konuda bir eğitim verilmesi amacıyla ve alkol tüketim yaşının birçok eyalette 21 olması sebebiyle sınıra takılmadan eğitim verilen yerlerde bu eğitim verilmeye başlandı fakat ilk kez Cornell Üniversitesi’nde bu girişim gerçekleştirildi.

6. Komedi: Metin yazımı ve performans

Komedi, günlük hayat adına gerçekleşen olayların başka bir perspektiften ifade edilmesidir. Yani mizahi boyutu ele alabilmek bu konuda çok önemli olduğundan ve sadece küfüre dayalı bir mantık güdülmediğinden Kanada Humber Üniversite bu konuda bir eğitim vermeye karar vermiş ve bu durum olumlu bir tepki ile karşılanmış, artık komedyen olmanın da diploması olacak.

7. Beatles tarihiMüzik tarihinin efsanelerinden The Beatles, çıkış gerçekleştirdiği memleketi diyebileceğimiz Liverpool’da The Beatles’ın tarihi şeklinde öğrencilere ders olarak veriliyor. Üniversiteye gelene kadar bütün bir ömrünü Beatles hayranı olarak geçirenler için İngiltere’de Liverpool Üniversitesi’nde belki de yeni John Lennon’ların Ringo Star’ların Paul McCartney’lerin çıkışını izleyebiliriz.

8. Kuklacılık

Bir döneme damgasını vurmuş olan The Muppets’ın başarısının tesadüf olmadığının resmi kanıtıdır denilebilir. Birçok kişinin çocukluğuna damga vurmuş olan “Susam Sokağı” belki de bu sayede çok başarılı oldu. 1964’ten beri Connecticut Üniversitesi’nde kuklacılık bölümü bulunuyor.

9. Popüler kültür


Her güne yeni bir popüler kültür ögesi ile uyandığımız şu günlerde belki de daha bilinçli bir şekilde başa çıkabileceğimiz bir bölüm söz konusu.Televizyon dizileri, filmler, arabalar, müzik, tatil ve dergiler gibi konularla içli dışlı olan öğrenciler için Bowling Green Devlet Üniversitesi’ndeki popüler kültür bölümü ideal bir bölümdür. 

10. Eğlence sektörü mühendisliği ve tasarımı

Kumarhane ve benzeri eğlence sektöründe hizmet veren alanlar tasarlamak, yeni oyunlar bulmak gibi bir ilginiz varsa kumar dünyasının merkezi Nevada Las Vegas’taki üniversitede bu alanda uzmanlaşabilirsiniz. Zaten böyle bir bölüm söz konusu ise Vegas dışında bir yerde eğitiminin beklenmesi pek de mantıklı olmazdı.

11. Cinsellik


Cinselliği sadece tatmin edici birleşme olarak görmeyen insanların cinsellik konusunda daha fazla eğitildiği ve sanatsal boyutuna kadar birçok alanda karşılığının verildiği bir bölüm söz konusu.San Francisco Devlet Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programı sayesinde cinsellik eğitimi almak mümkün. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..