Blog

Einstein'ın Hayatını Adadığı "Her Şeyin Teorisi" ne Ait Kayıp Parçalar Bulundu!

Einstein'ın Hayatını Adadığı "Her Şeyin Teorisi" ne Ait Kayıp Parçalar Bulundu!

Albert Einstein, atomu parçalarına ayırmak da dahil olmak üzere birçok konuda başarı elde etmiş modern fiziğin başında bulunan isimdir. Her ne kadar birçok başarıya imza atmış olsa da Einstein'ın hayatının büyük bir kısmında uğraş vermesine rağmen bir türlü başarılı olamadığı "Her Şeyin Teorisi" gizemini korumaya devam ediyor. Son günler bu konu ile ilgili heyecan verici bir gelişme yaşandı ki o da bu teoriye ait kayıp parçaların ortaya çıktığı yönünde olduğuydu.Einstein'ın ardından fizik konusunda yaptığı çalışmalarla literatüre geçmiş deha Stephen Hawking de bu teorinin 2000 yılına dek çözümlenebileceği konusunda öngörmüş olsa da o da büyük bir yanılgı yaşamıştır. Fizikçiler hala evrende meydana gelen her olayı tek başına açıklayabilecek bir model oluşturulabilir mi sorusunun cevabını arıyor.


Hebrew Üniversitesi'nde Einstein'a ait kağıtlar bulundu!

Hebrew Üniversitesi Einstein’ın el yazısıyla yazılmış 100’den fazla sayfayı yayınladı.Bu sayfaların bazılarında toplumsal olaylar yer alsa da bazılarında da Einstein'ın hayatını adadığı "her şeyin teorisi" ile ilgili işlemler ve hesaplamalar da yer alıyor. İster istemez Einstein yaşasaydı nasıl bir çözüm ortaya atardı sorusunun cevabı merak ediliyor.

Kağıtlar Kudüs İbrani Üniversitesi’nde sergileniyor ve Einstein’ın 30 yıllık emeğini içeriyor.

​​​​​​​

Fizik Profesörü ve Üniversite Einstein Arşivi Bilim Danışmanı Hanoch Gutfreund konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

“Elimizdeki kopyaların bir parçası eksikti ve bu sorun yaratıyordu. Ancak şu an o parça burada.”


Şeklinde gerçekleştirilen açıklama ciddi anlamda heyecan yarattı.Hebrew Üniversitesi Einstein Arşivi, Einstein’ın yeni bulunan hesaplarındaki içerik ve uygulamaları daha iyi anlamak için Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Diana Kormos-Buchwald ile işbirliği yapacağı açıklandı.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..